İran'ın başkenti Tahran'da gerçekleştirilen görüşmede, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile İslami Cihad Genel Sekreteri Ziyad en-Nehhale başkanlığındaki heyetler bir araya geldi.

Görüşmelere ilişkin Hamas'tan açıklama yapıldı. Açıklamada, İsrail'le dolaylı herhangi bir müzakerenin başarılı olması için dört şart olarak sunulan "Gazze saldırılarının tamamen durması, işgal güçlerinin buradan çekilmesi, yerinden edilenlerin evlerine dönmesi ve yardım girişlerinin kesintisiz yapılması"  maddelerinin yerine geterilmesi gerektiği vurgulandı.

MEŞRU YOLLARLA KARŞI KONULMALI

Yapılan açıklamalarda, Filistin halkının, Batı Şeria'daki baskınlar ve saldırılar, Kudüs ve Mescid-i Aksa'daki ihlaller göz önüne alındığında İsrail ile doğrudan ve açık bir çatışma içinde olduğu vurgulanarak, tüm bu çatışma alanlarında direnişin tüm şekillerine başvurulması gerektiği belirtildi.

Devamında ise, İslam ümmetine, İsrail'in her gün işlediği katliamlara karşı öfkesini gösterme ve meşru yollarla bunlara karşı koyma çağrısı yapıldı. Ayrıca açıklamada, Gazze'de halkın iradesi dışında yeni bir durum oluşturma amacıyla yapılan plan ve projelerin reddedildiği aktarıldı.

İsrail destekçisi Fransa'dan uyarı: Bu yaptığı suç teşkil edebilir İsrail destekçisi Fransa'dan uyarı: Bu yaptığı suç teşkil edebilir

ATEŞKES ve ESİR TAKASI İÇİN DOLAYLI MÜZAKERE GÖRÜŞMELERİNDE NELER OLMUŞTU?

Görüşmeler kapsamında ilk olarak Mossad Başkanı David Barnea liderliğindeki İsrail heyeti, Gazze'deki esirlerin serbest bırakılmasına ilişkin müzakerelerin yeni turu için 18 Mart'ta Katar'ın başkenti Doha'ya gitmişti. Giden heyet içerisinde , İsrail ordusunda kaçırılanlar ve kayıp kişiler dosyasının sorumlusu Nitzan Alon'un da yer almıştı.

İsrail basını tarafından Mossad Başkanı liderliğindeki İsrail heyetinin Doha'ya ulaşmasıyla birlikte Hamas ile Tel Aviv arasında esir takası müzakerelerinin resmen başladığını duyurulmuştu.

Ayrıca İsrail'in Kanal 12 televizyonundan öğrenilenlere göre, müzakerelerin yaklaşık iki hafta sürebileceği belirtilmişti.

Ancak tüm bu gelişmelere rağmen İsrail 26 Mart'ta Katar'daki müzakere heyetini geri çağırdığını duyurmuştu. Gerekçe olarak "Gazze'deki savaşa tamamen son verilmesi ve İsrail ordusunun bölgeden tamamen çekilmesi" dahil olmak üzere Hamas'ın "aşırı talepleri" gösterildi.

(Kaynak:AA)