Basında EYT üzerinde durulan formüller konuşulsa da Emeklilikte Yaşa Takılanlar bu durumdan rahatsız oluyor. Gerekçesi ise bahsi geçen formüllerin EYT'lileri emekli olmasını geciktirecek sonuçlar üretmesi.

EYT'lilerle ilgili hükümet kanadından muhalefete kadar her gün yeni bir açıklama gelmektedir. Medyada ise çeşitli formüllerden bahsediliyor. Ancak EYT'liler 5 formül değil 1999 öncesi haklarını istiyor. 

Mustafa Sarıgül: EYT'lilerin haklı bir hakkı var Mustafa Sarıgül: EYT'lilerin haklı bir hakkı var

Prim gününün artırılması, yeni yaş sınırı konulması ya da daha düşük maaşla emekli olunması gibi birçok formül konuşuluyor. Ancak EYT'lilere göre bunların hepsi ellerinden alınan haklarının iadesine yönelik değil.

Peki EYT'liler ne istiyor? Türkiye gazetesi yazarı İsa Karakaş, bugünkü yazısında bu soruya yanıt aradı.

Karakaş EYT'lilerin tek talebi olduğunu şu cümlelerle anlattı: "Tekrar altını çizelim EYT’liler erken emeklilik ya da bir ayrıcalık istemediklerini, sadece 1999 yılında çıkarılan yasa ile getirilen “yaş” engelinin kaldırılmasını istiyor. Zira EYT’liler erken emeklilik ya da ayrıcalık değil işe girdikleri tarihlerde geçerli olan emeklilik şartları neyse sadece onu müktesep hak olarak talep etmektedirler… Başka bir anlatımla alınan haklarının iadesini talep etmektedirler."

Bunun dışındaki hiçbir formülün EYT'lilerin alınan haklarını geri getirmeyeceğini bilen Emeklilikte Yaşa Takılanlar bu taleplerinde netler ve birlikte hareket ediyorlar.