Hürriyet yazarı Nedim Şener, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in imzasıyla DEM Parti'nin yönetici, üye ve bağlı belediyelerine ilişkin soruşturmalar ile ilgili bilgi istendiğini bildirerek, "Yani daha önce kapatılan PKK terör örgütünün partilerinin devamı olan PKK/DEM parti hakkında da kapatma davası için ilk adım atılmış oldu" diye konuştu.

DEM Parti'nin seçim kazanan 78 belediye başkanından 27'si hakkında soruşturma ve kovuşturma bulunduğunu aktaran Şener, şu ifadelere yer verdi:

"Haklarında kesinleşmiş hüküm bulunmayan yani soruşturma ve kovuşturma devam eden bu kişiler Adli Sicil Belgesi temiz çıktığı için seçime girebildiler. Ancak seçime girmelerinde yasal engel olmamasına rağmen haklarında terör örgütü suçlarından dolayı soruşturma ve kovuşturma devam ettiği için bu durum Anayasa’nın 127. maddesi ve Belediye Kanunu’nun 45 ve 46. maddesince İçişleri Bakanlığı’na kayyum atanmasını zorunlu hale getiriyor.

Özel'den İmamoğlu'na ziyaret: Görüşme devam ediyor Özel'den İmamoğlu'na ziyaret: Görüşme devam ediyor

Kısacası, kesinleşmiş hüküm olmadığı için seçime girme hakkı bulunan bu 27 PKK/DEM’li belediye başkanının hakkında soruşturma ve yargılama devam ettiğinden dolayı İçişleri Bakanlığı tarafından Anayasa ve Belediye Kanunu’na göre kayyum atanması yasal zorunluluk. Bakanlığın çalışmaları da devam ediyor."

Yazının devamı için buraya tıklayın.

Editör: Yudum Özel