Siyasetçi Hüseyin Akgün Staj ve Çıraklık mağdurlarının sesi olmaya devam ediyor. ''Meslek liseleri bu ülkenin bel kemiğidir''diyen Akgün mağdurların seslerinin duyulması ve hükümetin konuya çözüm getirmesi gerektiğini vurguladı.

Staj ve Çıraklar Ülkenin ara eleman sorununu gidermektedir. Ancak Staj ve Çıraklık döneminin sigorta başlangıcı sayılmamasını binlerce vatandaşı mağdur etmiştir.

KGM müşavirleri kadroya alınacak mı? KGM müşavirleri kadroya alınacak mı?

EYT ile birlikte 2 milyon 250 bin vatandaşa emeklilik yolu açılırken, emeklilikte yaşa takılanlar şartları tamamlayan ancak 1999 yılı Eylül öncesi sigorta girişi olmayanlar staj sayıldığı takdirde staj sigortası için beklentilerini arttırdı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin : 

"Staj bir çalışma olarak sayılmıyor, orada biz işçi işveren ilişkisi olmuyor Çıraklıkta da durum farklı onun içinde bir çalışma yapıyoruz." sözlerinin ardından konuya ilişkin çalışma başlatılmamsı Staj ve Çırakları çıkmaza soktu.

HÜSEYİN AKGÜN STAJ VE ÇIRAKLARIN SESİ OLMAYA DEVAM EDİYOR!

Sosyal medya da yaptığı paylaşımlarla, herzaman mağdurların arkasında olan Akgün Staj ve Çırakların mağduriyetlerinin giderilmesi için hükümete sesllendi.

Akgün yaptığı açıklamada '' Sayın Baka Vedat Işıkhan Çıraklık ve Staj  mağdurlarının sesini duymanızı ve çözüm üretmenizi bekliyoruz. Meslek liseleri bu ülkenin bel kemiğidir, Meslek liseleri olmazsa sanayi durur, üretim biter. Çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği için meslek liselerine özendirilmeli ve meslek okuyan öğrencilere eğitim avantajları sağlanmalıdır. Staj ve Çıraklık SGK başlangıcı olmalıdır. '' diyerek desteğini dile getirdi.

Eski Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise daha önce yapmış olduğu açıklamada, ''Staj mağduru diye bir kavram doğru değil. Primini yatırmamış kişiler primini yatırmadan emekli olabilir mi, patronları kim? Kendi adlarına sigorta primi yatıracak olan ismi bize bildirsinler, onları tespit edelim, primlerini yatırsınlar.'' diyerek mağdurları umutlandırmıştı.

Staj ve çıraklık dönemlerinde prim ödeyen gençlerin emeklilik haklarının verilmemesi, büyük bir kriz ve mağduriyet yaratmaktadır. Staj ve çıraklık mağdurları, geleceklerini şekillendirmek için verdikleri emeğin karşılığını almak istemektedir. SGK'nın staj ve çıraklık sürelerini SSK başlangıcı olarak kabul etmesi, gençler tarafından emeklilik haklarını güvence altına alacak adımlar atılması istenmektedir. Staj ve çıraklık mağdurlarının sesine kulak verilmeli ve bu adaletsizliğin giderilmesi için gereken adımlar atılmalıdır. Gençlerin çalışma hayatına ve emeklilik dönemlerine umutla bakabilmeleri için hak ettikleri değeri görmeleri büyük bir önem taşımaktadır.