İngiltere Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda İngiltere'de evcil kedilere mikroçip takılması ve sahibinin iletişim bilgilerinin veri tabanına kaydedilmesi zorunluluğu getirildiği öğrenildi.

OLASILIĞI İKİ KAT DAHA FAZLA

Yapılan açıklamada, ülkede 9 milyondan fazla evcil kedinin bulunduğu, zorunlu mikroçip uygulamasının kayıp ya da başıboş kedilerin sahipleriyle yeniden bir araya getirilmesini ve güvenli şekilde evlerine dönmelerini kolaylaştıracağı belirtildi.

Güney Kore düşük doğum oranları nedeniyle "demografik ulusal acil durum" ilan etti Güney Kore düşük doğum oranları nedeniyle "demografik ulusal acil durum" ilan etti

Mikroçip uygulamasının köpekler için halihazırda zorunlu olduğuna işaret edilen açıklamada, bunun kayıp evcil hayvanların tespitinde en etkili yöntem olduğunun altı çizildi. Bu kapsamda mikroçipli köpeklerin sahiplerine kavuşma olasılığının iki kat daha fazla olduğu, bu işlemin genellikle pirinç tanesi büyüklüğündeki çipin evcil hayvanın derisinin altına yerleştirilmesini içerdiği dile getirildi.

MİKROÇİP HANGİ KEDİLERDE ZORUNLU?

Ayrıca, yapılan açıklamada, çiftlik kedileri ve yabani kediler gibi insanlarla etkileşimi veya bağımlılığı çok az olan veya hiç olmayan, serbest yaşayan kediler için mikroçip takılması zorunluluğunun bulunmadığı belirtildi.

Öte yandan, bu kurala uyulmaması halinde kedi sahiplerinin 500 sterline (yaklaşık 20 bin 600 lira) kadar para cezasına çarptırılabileceği aktarıldı. 

Kaynak: AA