Çalışanları iş kazalarının zararlarından ve meslek hastalıklarından korumak için kullanılan kişisel koruyucu ekipmanlar, işçiler için yaralanma ya da ölüm durumlarına karşı hayati önem taşıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca baret, toz maskesi, emniyet kemeri, iş ayakkabısı ve eldiveni gibi kişisel koruyucu donanım ürünlerinin piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri yürütülmeye devam ediyor.

Bu denetimlerle, piyasaya güvenli kişisel koruyucu donanım ürünlerinin sunulması, çalışanların ve diğer kullanıcıların güvenliğinin sağlanması ve haksız rekabetten kaynaklanan ekonomik kayıpların ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

ABB otoparklarında 2024 yılı ücret tarifesi belirlendi: İşte yeni fiyatlar… ABB otoparklarında 2024 yılı ücret tarifesi belirlendi: İşte yeni fiyatlar…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri kapsamında, teknik düzenlemesine uygun olmayan veya güvenli olmadığı tespit edilen ürünler hakkında "Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu"nda belirtilen idari tedbir ve para cezalarını uyguluyor.

SON 15 AYDA 8,7 MİLYON LİRA CEZA KESİLDİ

Geçen yıl 56 farklı ilde gerçekleştirilen gözetim ve denetim faaliyetlerinde 367 firmada 745 ürün incelendi. Bu ürünlerden 211'i uygunsuz bulunarak bunların piyasaya arzından sorumlu 59 işletmeciye toplam 4 milyon 342 bin 232 lira idari para cezası uygulandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca bu yıl nisan ayı itibarıyla da 34 işletmeci tarafından piyasaya arz edilen 48 farklı ürün partisine ilişkin koruyucu ve önleyici tedbir alındı. Yılın ilk 3 ayında söz konusu işletmecilere 4 milyon 428 bin 463 lira idari para cezası kesildi.

Kaynak: AA