Yaptığı tahminlerin tutmasıyla piyasa kahini olarak çağrılan Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, borcu olanlara ve yeni altın alacaklara tarih vererek uyarıda bulundu. Memiş, "Gram altının çok rahat bir şekilde kendisini 2000 lira üzerine atacağını söylemek mümkün" sözleriyle yıl sonunu işaret etti.

Değerlendirmelerinin yatırım tavsiyesi olmadığını bir kez daha vurgulayan İslam Memiş, şu ifadeleri kullandı:

"2000 lira üzerine atacağını söylemek mümkün"

"Kafalarda en çok dönen soru bu. Net bir cevap vermek mümkün olmasa da, döviz tarafını kestirememekle birlikte ons altının yıl sonuna kadar 2150 ve 2250 dirençlerini aşmasını bekliyorum. Burada döviz tarafından bir destek verilmesi halinde gram altının çok rahat bir şekilde kendisini 2000 lira üzerine atacağını söylemek mümkün. Altındaki yükseliş dalgalı olacaktır. Uzun vadeli yatırımlarda pozisyonunu koruyanlar kazanacak olsa da, kısa süreli gir-çık hareketlerde ters ayakta yakalanma ihtimaliniz mevcut.

"Borsada satışlar var, dolar kuru yükseliyor"

Her zaman söylediğim gibi altın kesintisiz bir yükseliş göstermeyecek. Evet, yükselecek ancak sert düşüş hareketleri de olacaktır. Buralarda panik satışı yapmak, telafisi olmayan pişmanlıklara neden olabilir. Borsada satışlar var, dolar kuru yükseliyor. Euro, altın ve gümüş geriliyor. Bir pozisyon değişikliği var, piyasalarda bir karışıklık var, yatırımcı da karar veremiyor. Peki, yatırımcısı ne yapmalı? Borsa İstanbul güçlü duruşunu korumaya devam ediyor ancak satış beklentim hala devam ediyor. 7000 altında rakamlar hala gelebilir mi? Evet.

BOTAŞ duyurdu: Doğal gaza zam geldi! BOTAŞ duyurdu: Doğal gaza zam geldi!

Düşüncemde hala bir değişiklik yok. Satışların devam etmesini bekliyorum. Borsa tarafında kar satışlarının devam edeceğini öngörüyorum. Borsaya giriş için erken diyebilirim. Borsadan çıkış yapanlar nasıl beklemeli peki? Önemli olan bu. Ben burayı yine doların karşısındaki enstrümanlarda beklerim."