İstanbul Bağcılar'da geçtiğimiz yıl 11 yaşındaki kız çocuğunu iş yerinde istismar eden 60 yaşındaki sucu Metin Şenay'ın çok sayıda çocuğa cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla yargılanmasına Bakırköy 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Ancak çok sayıda avukat duruşma salonuna alınmadı. Koridorda tutanak tutan avukatlar, "Hak istiyoruz, adalet istiyoruz" diyerek tepki gösterdi.

24 Mayıs 2023 günü okuldan çıkan 11 yaşındaki M.Y.’yi aracıyla kendisine ait su dükkanına götürüp burada alıkoyan ve taciz eden Metin Şenay'ın çok sayıda çocuğa cinsel saldırıda bulunduğu tespit edildi. Dükkandaki ses yalıtımlı özel oda görüntülenirken Şenay'ın istismar görüntülerini kayda aldığı da ortaya çıktı. 60 yaşındaki sanık hakkında hazırlanan iddianamede görevli mahkeme tarafından kabul edildi. Metin Şenay bugün hakim karşısına çıktı. Sadece vekaletnamesi olan avukatlar salona alındı. Koridorda kalan izleyiciler "Çocuklar vatandır, vatanına sahip çık" sloganları attı. Sanık SEGBİS sistemiyle duruşmaya katıldı. Duruşmaya alınmayan zorunlu CMK avukatları, vekaletname sunan avukat ve yetki belgesiyle gelen avukat duruşma salonu önünde tutanak tuttu.

Mersin'deki zincirleme trafik kazasında ölü sayısı arttı Mersin'deki zincirleme trafik kazasında ölü sayısı arttı

"BİZ ÇOCUKLATIMIZI KURDA MI EMANET EDİYORUZ?"

Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Başkanı Saadet Özkan avukatların içeri alınmaması üzerine adliye önünde bir açıklamada bulundu. Özkan açıklamasında, "Bu davaya Türkiye'nin her yerinden çocuğumuz için geldik. Bu çocuk yalıtımlı bir odada öldürülmek üzereyken bulundu. Çocuğun vekaletli avukatları bile içeri alınmadı. Biz bunu Türkiye Cumhuriyeti'nde hiç görmedik. Adalet Bakanlığı'na sesleniyoruz, nedir içeriye avukatları almamak? O dosyalarda tek tek çalışılmış potitler vardı. Hard disklerde başka çocuklar var, o şifreler açılmadı. Bu adam pandemi döneminde kaç eve gitti, kaç çocuğun canı yandı? Ölen çocuk var mı? Bunları soracaktık. Bu adamın daha önce de istismardan yargılandığı bir dava var, beraat etmiş. Biz çocuklarımızı kurda mı emanet ediyoruz? Bu çocuklarımızın başına ne gelecek? Avukatlar savunma için çocuğun yanında olamadılar. Avukatlar 24. Ağır Ceza Mahkemesi için koridorda tutanak tuttular. Hak istiyoruz, adalet istiyoruz." ifadelerine yer verdi.

Editör: Yudum Özel