Fahiş fiyat ve stokçuluk cezalarının artırılmasını içeren, Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Düzenleme ile fahiş fiyatta uygulanan ceza tutarı 100 bin liradan 1 milyon liraya, stokçulukta ise 1 milyon liradan 12 milyon liraya yükseltildi.

KAPATMA CEZASI VERİLECEK

AK Parti'nin hazırladığı kanunla fahiş fiyat uygulayan işletmelere verilen cezalar 100 bin liradan 1 milyon liraya çıkarıldı.

Stokçuluk yapanların cezası da 1 milyon liradan 12 milyon liraya yükseldi.

Ayrıca stokçuluktan bir yılda 3 kez ceza alan işletmelere 6 güne kadar kapatma cezası verilecek.
Satıştan kaçınan işletmeler için de ürün bedelinin yüzde 10'u kadar ceza uygulanacak.

ALDATICI REKLAMIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Düzenlemede aldatıcı reklamlara yönelik yaptırımlar da yer alıyor.

Buna göre tüketici etkin bir şekilde korunacak. Reklam Kurulu, aldatıcı reklamlara hızlı bir şekilde erişimin engellenmesine karar verebilecek. 

BAKAN BOLAT'TAN AÇIKLAMA

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Yüce Meclisimizde görüşülerek Milletvekillerimizin değerli destek ve katkıları ile yürürlüğe giren Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Fahiş fiyatla mücadele, ticari rekabet ortamının korunması, stokçuluk ve birçok konuda iyileştirmelere sahip bu yeni düzenlemeler ile birlikte ülkemizin ekonomik gelişimi için olan mücadelemizi kararlılıkla daha güçlü bir şekilde sürdüreceğiz.

Görüşmeler süresince özverili bir şekilde çalışmalarını sürdüren Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nun Üyeleri, Milletvekillerimiz ve Bakanlık Bürokratlarımıza hassaten teşekkürlerimi sunuyorum." ifadelerini kullandı.

Kaynak: TRT Haber

Editör: Elif Zülfigaroğlu