Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail'e savaş suçu kanıtlarıyla yanıt Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail'e savaş suçu kanıtlarıyla yanıt

Haber, Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı'nda (KCNA) yer aldı. 'propaganda ustası' olarak ünlenen 94 yaşındaki Kim, Pyongyang yönetiminin Halkla İlişkiler ve Enformasyon Birimi üst yöneticilerinden biriydi. Kim, "ileri yaşa bağlı organ yetmezliğinden" yaşamını yitirdi.

Kim'in ölüm ilanında şu ifadeler yer aldı:

"Kuzey Kore İşçi Partisi'nin emektarı ve her şeyini devrimin ideolojik saflığını güçlendirmek için adamış siyasi bir aktivist" 

2009 yılında Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yakınlığının başladığı öğrenilen Kim'in, görevde bulunduğu yıllar boyunca propaganda operasyonlarını denetlediği biliniyor. Kim'in cenazesine yakınlığı ile bilinen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un da katılım sağladı.

GOEBBELS'E BENZETİLİYOR

Birçok kişi, propaganda ustası Kim'i Nazi Almanyası döneminde Halkı Aydınlatma ve Propaganda Bakanlığı yapan Joseph Goebbels'e benzetiyor.

Kim'in geçmişine baktığımızda, 1970'lerde Kuzey Kore'de iktidardaki İşçi Partisi'ne yakın ulusal gazete Rodong Sinmun'un başına getirilmişti. Ancak Kim, ABD'nin 2016'da "insan hakları ihlalleri" gerekçesiyle yaptırım listesine aldığı isimlerden biri olarak kayda geçmişti. 

Editör: Öznur Kaya