Seçim heyecanı yaşayan Kuzey Makedonya'da halk, cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu ve genel seçim için sandık başına giderek oy kullanmaya başladı.

Ülke genelinde 3 bin 480 merkezde oy kullanabilecek seçmenlerden, mahkumlar, yurt dışında yaşayanlar, engelli ve hasta olanlar oylarını dün verdi.

Kuzey Makedonya'nın, eski adıyla Makedonya olarak 8 Eylül 1991'de eski Yugoslavya'dan ayrılıp bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana 7. kez düzenlenen cumhurbaşkanı seçiminde, 5 yıllığına görev yapacak yeni cumhurbaşkanı belirlenecek.

KATILIM YÜZDE 40'IN ÜZERİNDE OLMALI

Cumhurbaşkanı seçiminin 24 Nisan’daki ilk turunda, Siljanovska Davkova 363 bin 85 oy, Pendarovski ise 180 bin 499 oy alarak ikinci tura kalmıştı. İkinci turda iktidardaki Makedonya Sosyal Demokratlar Birliğinin (SDSM) öncülüğündeki ittifakın desteklediği mevcut Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ile muhalefetteki İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya Ulusal Demokratik Birliğinin (VMRO-DPMNE) öncülüğündeki ittifakın desteklediği Gordana Siljanovska Davkova yarışıyor.

Anayasaya göre, ikinci turun geçerli sayılması için katılımın yüzde 40'ın üzerinde olması bekleniyor.

Rusya, Donetsk bölgesindeki yerleşim birimini ele geçirdi Rusya, Donetsk bölgesindeki yerleşim birimini ele geçirdi

ADAYLARDAN 753'Ü KADIN

Diğer yandan, ülkenin bağımsızlığından bu yana 5’i erken olmak üzere 11’inci genel seçim gerçekleştiriliyor.

Ülkede 11’inci genel seçimde 1 milyon 815 bin 350 kayıtlı seçmen bulunuyor. Cumhurbaşkanı seçimi ile arasındaki 1033’lük fark, 2 haftalık süreçte 18 yaşını doldurmuş vatandaşlardan dolayı meydana geldi.

Seçimde 120 sandalyeli meclis için farklı siyasi ittifak ve partilerden toplam 1755 aday yarışıyor. Bunlardan 1002’si erkek, 753’ü kadın.

Kaynak: AA