Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye Gazetesine verdiği röportajda uzman öğretmenlik sınavına dair açıklamalarda bulundu.

Türkiye Gazetesine röportaj veren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özeruzman öğretmenlik için gereken 10 yıl şartının 5 yıla düşürüleceğini ve 25 yıllık öğretmenlerin doğrudan başöğretmen olabilmesini sağlayacaklarını açıkladı.

İşte Mahmut ÖZER’in açıklamaları:

“UZMAN ÖĞRETMENLİK 5 YILA İNECEK AMA YÜKSEK LİSANSLILARA”

''Sınavlar bitip süreçler tamamlandıktan sonra 2-3 iyileştirme yapacaklarını bildiren Özer, şöyle devam etti: Bir tanesi kıdemli öğretmenlerimizle ilgili. Yıl tam netleşmedi, 20 veya 25-30, tam net değil, yıla sahip olan öğretmenlerimiz uzman öğretmen olduktan sonra 10 yıl daha başöğretmen olarak beklemesinler diye o şartı kaldıracağız.

İkincisi eğer eğitim alanında veya atandığı alanda tezli yüksek lisans yapmışsa 10 yıl beklenen uzman öğretmenlikteki bekleme şartını 5 yıla düşüreceğiz.

Eğer eğitim alanında, yine atandığı alanda doktora yapmışsa doğrudan başöğretmenliğe başvurma hakkı getireceğiz. Sahaya sürekli kulak veriyoruz, süreçleri iyileştirmeye çalışıyoruz ama kimse gölge etmesin, başka ihsan istemiyoruz.

Biz okul yöneticilerimizle öğretmenlerimizle bu eğitim sisteminin her türlü problemini çözeriz ve çözüldüğünü de bakın gösterdik. 1 yıl gibi kısa sürede koymuş olduğumuz hedeflerin her birini adım adım gerçekleştiriyoruz.''

Düzce'de eğitim için yeni karar: Vali açıkladı Düzce'de eğitim için yeni karar: Vali açıkladı

İsmail Koncuk’tan tepki gecikmedi:

Bakan Özer, ”Sınav sonrasında, uzman öğretmenlikte 10 yıl olan bekleme süresini 5 yıla indireceğiz” demiş. Bu sınav daha kaç havaya girer bilmiyorum çünkü karar alanlar da ne yaptığını bilmiyor. Bildiğim, öğretmenlerin , eylemde kararlı duruşları çok şey değiştirebilir.

Kaynak: mebhocam.com