Memur Sen'in milyonlarca kamuda çalışanı temsil ettiği sözleşme, maaş artışlarını enflasyon oranına bağlamış olsa da, ekonomik zorluklar yaşayan kamu emekçileri için yeterli olmadı. Enflasyonun artışı, memurlar ve memur emeklilerinin maaşlarının değerini her geçen gün azaltırken, bu durum günlük yaşamlarını olumsuz etkilemeye başladı. Bu zorlu süreçte, memurlar yetkililere zam talebinde bulunuyorlar.

"Çalışanlarımızı enflasyon karşısında korumaya devam edeceğiz"

Daha önce memur zammına ilişkin detayları paylaşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, sosyal medya paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Memur ve memur emeklilerimizin 2024-2025 yılları kapsamındaki mali ve sosyal haklarını belirleyen 7. Dönem Toplu Sözleşmemiz kapsamında Hakem Heyeti; 2024 yılı için yüzde 15+10 2025 yılı için yüzde 6+5 zam oranı üzerinde karar kılmıştır.

Meslek Kodu Mağdurları Torba Yasa Bekliyor! Meslek Kodu Mağdurları Torba Yasa Bekliyor!

Özellikle kamu görevlilerimiz adına talep edilen 50 maddenin aynı şekilde kabulü ve diğer sosyal haklar hususunda da önemli kazanımlara imza attığımız Toplu Sözleşmemizin, başta kamu çalışanlarımız, kamu emeklilerimiz ve aileleri olmak üzere çalışma hayatımızın tüm paydaşlarına hayırlı olmasını diliyorum.

Süreci karşılıklı anlayış, istişare ve nezaket ilkelerimiz çerçevesinde yürüten Konfederasyonlarımız ve genel yetkili sendikalarımıza, emek veren tüm komisyonlara ve müzakere heyetlerine teşekkür ediyorum. Sosyal devlet anlayışımızla çalışanlarımızı enflasyon karşısında korumaya devam edeceğiz."

Enflasyon, geçim sıkıntısı ve üst üste gelen zamların ardından memur ve memur emeklileri yaşam kalitesindeki düşüklüğün giderilmesini istiyor. Yıllardır canını dişine takan ve devlete hizmetlerini sunan kamu emekçileri maaşlarında iyileştirilme yapılmasını istiyor.