Metal sektöründe örgütlü 3 işçi sendikası ile işveren sendikası MESS, toplu sözleşmeyle belirlenen oranların üstünde ek zam yapılması için anlaştı.

Metal işçilerine yüzde 34 ilave zam konusunda anlaşmaya varıldı. Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, ek zam talebiyle bugün 1 saat üretimi durdurarak eylem yapmıştı. Fabrikalarda okunan bildirilerle koşullarının iyileştirilmesini isteyen işçiler ek zam talep etmişti.

SAAT ÜCRETLERİ ARTIYOR

Birleşik Metal-İş’ten yapılan açıklamada, “İşçilerin 31 Aralık 2022 günkü saat ücretleri önce 48,04 TL'ye çekilecektir. Daha sonra, yürürlükteki toplu iş sözleşmesi gereğince, 2023 yılı Mart ayında verilmesi gereken dördüncü dilim ücret zammı, mart ayını beklemeden, yukarıda belirtilen düzenlemenin ardından yüzde 15 olarak uygulanacaktır” denildi.

RTÜK üyesi Taşçı: EYT yasalaşmadan propaganda talimatı RTÜK’e geldi! RTÜK üyesi Taşçı: EYT yasalaşmadan propaganda talimatı RTÜK’e geldi!

180 BİN METAL EMEKÇİSİ YARARLANACAK

Birleşik Metal-İş, Türk Metal, ve Özçelik-İş’in MESS ile yürüttüğü Grup Toplu İş Sözleşmesi’nde yeni düzenlemeye gidilmiş oldu. Anlaşmadan yaklaşık olarak 180 bin metal emekçisi yararlanacak.