Kastamonu'da etkili olan sağanak ve dolu hayatı olumsuz etkiledi. Şiddetli sağanak ve fırtına nedeniyle Kastamonu-Sinop kara yolunda ağaçlar yola devrildi, bir alışveriş merkezinin çatısı çöktü.

Kastamonu'da sağanak ve dolu hayatı olumsuz etkiledi.

Kent merkezinde etkili olan dolu ve sağanaktan kaçan birçok sürücü aracını çevredeki akaryakıt istasyonlarına çekti.

Su birikintileri şehir içi ve şehirler arası kara yollarında trafikte aksamalara yol açtı.

Su birikintilerinden geçmeye çalışan bazı araçlar arızalanarak yolda kaldı.

Sunta Kavşağı'ndaki alt geçidin Kastamonu-Karabük yönü ile İnebolu-Kastamonu kara yolunun Kuzeykent Kavşağı mevkisi su birikintisi nedeniyle bir süre ulaşıma kapatıldı.

Polis ekipleri sağanak nedeniyle sürücülere farklı yolları kullanmaları konusunda uyarıda bulundu.

Belediye ve Karayolları ekipleri, su birikintisi olan yollarda temizleme çalışmasına başladı.

Trafik ekipleri de kontrollü şekilde ulaşımın sağlanması için çalışma yürütüyor.

"SUYUN İÇİNDE KALDIK"

Vatandaşlardan Ali Zayıfoğlu, alt geçitten geçerken aracının arızalandığını söyledi.

Daha sonra çevredekilerin de yardımıyla aracını sudan çıkardıklarını ifade eden Zayıfoğlu, "Bartın'dan Kastamonu'ya kardeşimin yanına gelmiştim. Alt geçitten geçerken aracım stop etti. Suyun içinde kaldık. Arabam şu anda çalışmıyor." dedi.

Sağanağın ardından kentteki bir çok iş yerinde su baskını yaşandı.

Kent merkezindeki bir alışveriş merkezinin ise tavanında çökme meydana geldi. Tavanın çökmesi vatandaşlar tarafından cep telefonuyla görüntülendi.

Kastamonu-Sinop kara yolunda ise yola devrilen ağaçlar nedeniyle ulaşım kontrolü olarak sağlanıyor.

BELEDİYEYE 400 İHBAR

Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, kent merkezinde kısa sürede yoğun bir yağışın etkili olduğunu söyledi.

Yağışın ardından belediyeye 400 ihbar yapıldığını anlatan Vidinlioğlu, "Kastamonu gibi dere yatağının iki tarafına konuşlanmış nispeten çukurda kalan illerde ne yazık ki bu tarz sel felaketleri çok daha fazla tahribat yapıyor. Bunlara tedbir almıştık ama yağış miktarının fazlalığıyla birlikte istemediğimiz durumlar oluyor. Ekiplerimiz gece boyu çalışacak. Diğer ilçelerimizden vidanjörler istedik." dedi.

Özellikle şehrin çukurda kalan yerlerinde su baskınlarının yaşandığını kaydeden Vidinlioğlu, "Şu anda bütün ekiplerimiz teyakkuz halinde. Ben de sahadayım. Şu anda 6-7 vidanjör devrede. İnşallah kısa sürede bertaraf ederiz." diye konuştu.

DIŞARIYA ÇIKILMAMASI UYARISI

Kentte öğleden sonra başlayan sağanağın ardından Kastamonu Belediyesi, sosyal medya hesabından uyarı mesajı yayımlandı.

Mesajda, "İlimizde meydana gelen aşırı yağıştan dolayı zaruri durum olmadığı sürece evlerinizden çıkmamanızı ve zemin katlardan ayrılmanızı önemle rica ederiz. Ekiplerimiz yoğun yağış sonucu meydana gelen olumsuzlukları gidermek için çalışmalarına aralıksız devam etmektedir." ifadesine yer verildi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Bakanlıktan Emine Erdoğan'a milyonlarca liralık bağış! Bakanlıktan Emine Erdoğan'a milyonlarca liralık bağış!

Kastamonu Valiliği, sosyal medya hesabından açıklama yaparak kuvvetli yağış sonrası ev, iş yeri, tarım alanı, altyapı ve araçların zarar gördüğüne işaret edildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Yağışlar sonucunda il merkezinde kısa süreliğine kapanan kavşak ve yolların açılması başta olmak üzere su basan ev, iş yeri, depo, garaj gibi yerlerden su tahliyesi işlemlerine gece boyunca devam edilmiştir. Gün ağarmasıyla birlikte ilgili Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) çalışma grupları hızlı bir şekilde bina, iş yeri ve konutlarda meydana gelen yapı ve altyapı hasarları, ev, iş yeri, taşıt ve tarım alanlarında meydana gelen zararlara ilişkin saha tespitlerine başlamıştır. Tüm Kastamonu halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz."