Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Oğuz Özat, katıldığı canlı yayında öğretmen atamasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Mahmut Özer canlı yayın konuğu olacak! Atama takvimi ne zaman açıklanacak? Mahmut Özer canlı yayın konuğu olacak! Atama takvimi ne zaman açıklanacak?

Eğitim Gücü Sen- Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Oğuz Özat, BBN Türk Tv'de canlı yayına katıldı. Özat, Danıştay'ın formasyon kararına ilişkin değerlendirmelerde bulunurken atama bekleyen öğretmenlerin durumuna dikkat çekti.  

Özat, "90 bin ücretli öğretmen var. Bunların yarısı iki yıllık, öğretmen değil. Sen önce elimdeki bekleyen öğretmen atamasını yap. 'Bakın Mühendis her yerde çalışır, herşeyi devletten beklemeyelim, atama bekleyebilir' denilebilir. Ama bir öğretmenin çalışacağı yer sadece okuldur. 22 yaşındaki bir öğretmen yetiştiriyorsun ve sokakta işportacılık yapıyor. " ifadelerini kullandı. 

2022 yılında  hâlâ öğretmen ataması yapılmıyor

Binlerce Eğitim Fakültesi mezunlarının mesleği dışında farklı alanlara ilerlediğine dikkat çeken Özat, "2022 yılında söz verdiği halde, Milli Eğitim Bakanı  hâlâ öğretmen ataması yapmadı. Okullarda asgari ücretin yarısına her işi yapar bir pozisyonda yüzlerce öğretmen özel okullarda çalışıyor. " dedi.