Siirt'te oklu kirpi görüldü. Oklu kirpiyi öldürmenin nesli tükenme tehlikesinde olduğu için 5.000 TL para cezası var.

'Kılıçdaroğlu'nu Suriye'ye göndereceğiz' diyen avukata flaş karar! 'Kılıçdaroğlu'nu Suriye'ye göndereceğiz' diyen avukata flaş karar!

Siirt'te Ilısu Barajı'nda piknik yapan vatandaşlar oklu kirpi gördü. O anları cep telefonu ile kaydetti. 

Siirt Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Nevzat Amcalar oklu kirpiye kesinlikle zarar verilmemesi konusunda vatandaşları uyardı. Amcalar, oklu kirpinin nesli tükenme tehlikesi olduğu için öldürmenin cezasının 5 bin tl olduğunu belirterek "Oklu kirpiler doğal ortamlarında 18-20 yıl kadar yaşayabilirler. Vücutlarında çok yoğun olarak kılların farklılaşmasıyla oluşmuş dikenleri olması sebebiyle genel olarak kirpilerle karıştırılıyor olsalar da gerçekte akrabalıkları bile olmayan farklı iki türdürler. Halk arasında değişik inançlar var. Etinin ilaç olduğu söyleniyor. Oysa böyle bir şey yok. Bu tür hayvanları gördüğümüz zaman zarar vermememiz lazım. Bunların soyları tehlike altında." açıklamasını yaptı.

"Bu tür canlılar bizim biyolojik zenginliklerimizdir"

"Bu tür canlılar bizim biyolojik zenginliklerimizdir. Her bir canlı diğer bir canlının yaşam alanını etkiliyor. Bir canlıya zarar verdiğimizde 40’a yakın canlı zarar görür. Biyolojik zenginliklerimize zarar vermememiz lazım. Zaten birçok hayvanın türü tehlike altındadır. Çoğu da yok olmuş dünyada. Bizim bunlara sahip çıkmamız lazım. Biyokaçakçılığa ve kaçak avcılığa toplum olarak duyarlı olunması gerekiyor. Sahip olduğumuz bu zenginliği korumalı, zarar verilmesine izin vermemeliyiz” ifadelerinde bulunan Amcalar yasa dışı avcılık faaliyetleriyle mücadele çalışmalarına kararlılıkla devam edileceği de söyledi.