Önceki gün Gazze’den kaçan sivillerin Rafah’ta sığındıkları çadırları ateşe veren ve aralarında bebeklerin de bulunduğu 45 sivili diri diri yakan İsrail askerleri bu sefer de sivil yaralıları alan ambulansları durdurarak içindeki sağlık görevlilerine saldırdı. Ambulanstaki sağlık görevlilerinin yaralılara müdahalesine engel olan İsrail askerleri hizmet dışı kalan Kuveyt Hastanesi’nde de 2 sağlık görevlisini şehit etti. 

Türkiye’nin en büyük sağlık çalışanı sendikası olan Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert bu katliama sessiz kalamadı. Başkan Sert sözleriyle yine sağlık çalışanlarının yanında oldu.

Ambulansların ve sağlık görevlilerinin doğrudan hedef alınmasına tepki gösteren Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, terör devleti İsrail’in Gazze’ye yönelik katliamlarında her gün bir başka canilik ile karşılaşıldığına dikkat çekti. Sert, “Ambulansları durdurarak içindeki yaralılara müdahale eden ambulans görevlisi sağlıkçılara saldıran İsrail aslında tüm dünyaya meydan okuyor” dedi.

Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Sert, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Gazze katliamlarında 36 bin Filistinli katledildi. Dünya kınama mesajları dışında en küçük bir yaptırım kararı almadan bu dehşeti izlemeye devam ediyor.

Önceki gün çadırlara sığınan ve aralarında kadınların, bebeklerin, çocukların bulunduğu 45 Filistinliyi diri diri yakan bu caniler, bu barbarlar yaralıları taşıyan ambulansları durdurup sağlıkçıların yaralı Filistinlilere müdahalesini engelliyorlar. En son Kuveyt Hastanesi’ni de hedef alan bu caniler oradaki 2 sağlıkçıyı daha şehit ettiler.

Dünya böyle barbarlık, böyle canilik, böyle bir nefret görmedi.

Sivilleri vurup kaza diyorlar, çadırlarda diri diri yakıp yine kaza diyorlar. Dünyanın aklı ile dalga geçen bu caniler artık tüm insanlık için tehdit oluşturuyor. Bunun görülmesi, tüm ülkelerin derhal bir araya gelerek yaptırım kararları alması ve kararlılıkla uygulayarak bu katliamların engellenmesi lazım.”

AB'den Ukrayna kararı:  Geçici korumanın süresi uzatıldı AB'den Ukrayna kararı: Geçici korumanın süresi uzatıldı

Editör: Yudum Özel