CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yerel seçimler sonrası partisinin ilk Grup Toplantısı'nda konuştu. Özel, Gazze'deki katliama değinerek şunları söyledi:

"Ortadoğu 7 Ekim'den bu yana zor günler yaşıyor. İsrail ile İran arasındaki gerilimi takip ediyoruz. Bu süreçte tarafların gerginliği artıracak adımlardan uzak durması gerektiğini yineliyorum. Etrafımız ateş çemberine dönüşmüşken ülkemiz tansiyonu düşürecek her çabanın öncüsü olmalıdır. Gazze'de ateşkes sağlanmadan gerilimin engellenmesi mümkün değildir. Bir ülkede 33 bin tane civciv ölse Dünya Sağlık Örgütü harekete geçer. Birleşmiş Milletler heyet kurar salgın mı geliyor diye, konuyla ilgili rapor ister. 33 bin çocuk, kadın, genç ölüyor. Kimse kılını kıpırdatmıyorsa bize düşen, Karaoğlan Bülent Ecevit'in Yaser Arafat'la kurduğu ilişki, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının davası olan Filistin davasına sahip çıkmaktır!"

"ADALETİN TECELLİ EDECEĞİ YER ŞÜPHESİZ HUKUKTUR"

Özgür Özel, Antalya'daki teleferik kazasının soruşturması kapsamında tutuklanan CHP Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ün haksız yere cezaevinde olduğunu dile getirdi ve şu ifadeleri kullandı:

Bakan Alparslan Bayraktar Çin'de: Yeni bir işbirliğine imza atıldı Bakan Alparslan Bayraktar Çin'de: Yeni bir işbirliğine imza atıldı

"Soma'da 301 madenci öldü bir tane kamu görevlisi yargılanmadı. Tren kazası olur, hatları işleten açığa alınır ama yargılanma izni verilmez. Sonra TCDD'ye Genel Müdür yapılır. Ama 2023'te görevinden istifa eden Mesut Kocagöz tutuklanır. Yazıklar olsun."

"(Antalya'daki teleferik kazası) Kusuru olan kim varsa gözünün yaşına bakılmasın. Adaletin tecelli edileceği yer şüphesiz hukuktur ancak bugün büyük bir hukuksuzluk, vicdansızlıkla karşı karşıyayız"

"HATAY BİZİM ŞAHSİ MESELEMİZDİR"

Özel, konuşmasının devamında ise Hatay'daki yerel seçim konusuna ilişkin "Bu işin peşini bırakmayacağız" ifadelerinde bulunarak şunları kaydetti:

"Cumhuriyet Halk Parti olarak bize oy veren hiç kimseyi pişman etmeyeceğimize buradan söz veriyoruz"

Hatay'ın iradesine sahip çıkmak için YSK'ya bizzat başvurumuzu yaptım. Eğer geçen 31 Mart seçimi AK Parti'nin o başvurusuyla yenilendiyse bizim dosyamıza göre en az 8 kez yenilenmesi gerekmektedir. Tam kanunsuzluk halinin, her bir iddiamızda bu kadar da olmaz dedirten maddesi var. 108 seçmen kısıtlılık kararı varken oy kullandıklarını ispatladık. 3 bin 389 seçmen ölmüş oldukları halde yerlerine oy kullanıldı. Geçersiz oylar farkın 15 katı olmasına rağmen itirazımız reddedilmiştir. Tam kanunsuzluk burada yoksa bu kanun neresinde yazmaktadır, buna susacak olanlar kendi vicdanlarına ne cevap verecekler. 

"Türkiye'de, Gaziosmanpaşa'da bütün sandıkları saydıranlar, Hatay'da 15 bin geçersiz oy verken 1 sandık bile saydırmadılar. Hatay'da halkın iradesi sakatlanmıştır. Bu işin peşini bırakmayacağız. Hatay bizim şahsi meselemiz"

Editör: Gizem Külcü