Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, kapalı alanlarda ve toplu taşıma araçlarında maske takılması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Geçtiğimiz aylarda kapalı alanlardan sonra toplu taşımalarda da maske yasağı kalkmıştı. Vatandaşlar maske kullanımını tamamen bıraktı. Şimdilerde ise Covid-19 vaka sayılarının artışa geçtiği biliniyor. 

Bakan Koca'dan sözleşmeli kadro duyurusu Bakan Koca'dan sözleşmeli kadro duyurusu

"Toplu taşıma kullanmak zorunda kaldığımızda maske takılmalı"

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul'dan maske kullanımına ilişkin önemli bir açıklama geldi. "Alışveriş merkezine girdiğimizde, kapalı alana girdiğimizde, toplu taşıma kullanmak zorunda kaldığımızda kişilerin mutlaka maske takması gerekir" ifadelerini kullanan Ertuğrul şunları belirtti:

"Yeni alt varyantlar insanları hasta etmeye devam ediyor. Olgu sayıları Almanya, Kuzey Amerika, İngiltere dahil olmak üzere birçok ülkede çok ciddi sayılara ulaştı ve 100 binlerin üzerine çıktı. Ne yazık ki can kayıpları da her ülke bazında bakarsak örneğin; Almanya'da 100'ün üzerinde, Amerika Birleşik Devletleri'nde 300'ün üzerinde. O nedenle de bunun bir toplumsal halk sağlığı sorunu olduğu bilinciyle davranılması gerekiyor ve sağlık otoritesinin bu işin sorumluluğunu tekrar bireylerden alıp kendisinin önlemlerle yürütmesi gerekiyor. Eğer biz bunu yapmazsak ne yazık ki sonbahara doğru çok daha kötü bir biçimde girebiliriz. Ben zaten kapalı alanlarda ve toplu taşımlarda maskemi hiçbir zaman çıkartmamıştım. O nedenle ben yine aynı öneriyi yapıyorum. Evet açık alanlar risksiz olabilir yaz dönemi hepimiz birbirimizden daha uzak mesafelerde açık alanlarda bulunabiliyoruz ama bir alışveriş merkezine girdiğimizde, bir kapalı alana girdiğimizde, toplu taşıma kullanmak zorunda kaldığımızda kişilerin mutlaka ve mutlaka maske takması gerekir"