Harkiv Bölgesi Askeri İdare Başkanı Oleg Sinegubov, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Rus ordusunun dün Harkiv kentinde inşaat malzemeleri satılan mağazaya saldırısında ölen ve yaralananların sayısının arttığını belirtti.

Saldırıda 11 kişinin öldüğü, 40 kişinin de yaralandığını aktaran Sinegubov, hastaneye kaldırılan yaralılardan 2'sinin durumunun ağır olduğu, bir kişinin de hayati tehlikesinin devam ettiği bilgisini paylaştı.

Rusya dün Harkiv kentindeki inşaat malzemeleri satılan mağazayı güdümlü hava bombalarıyla vurmuş, saldırıda 4 kişi ölmüş, 38 kişi yaralanmış, 16 kişiden de haber alınamadığı açıklanmıştı.

PUTİN’DEN MÜZAKERE MESAJI: TÜRKİYE VE BELARUS…

Sahada çatışmalar devam ederken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den müzakerelere dönülebileceği mesajı geldi.

Putin, daha önce Türkiye ve Belarus'ta gerçekleşen müzakerelere işaret etti.

Buralarda varılan temel nitelikteki anlaşmalar ve sahadaki gelişmelerden yola çıkarak ilerlenebileceğini ifade etti.

Olası müzakerelerin kiminle yürütüleceğine ilişkin, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'nin meşruiyeti kalmadığını söyledi.

İsrail'in kısıtlamalarına rağmen 30 bin Filistinli Mescid-i Aksa'da cuma namazını kıldı İsrail'in kısıtlamalarına rağmen 30 bin Filistinli Mescid-i Aksa'da cuma namazını kıldı

“AMERİKAN YAPIMI SİLAHLAR RUSYA'NIN KABİLİYETLERİ KARŞISINDA İŞLEVSİZ KALIYOR”

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ise Putin'in İsviçre'de düzenlenmesi planlanan, Rusya'nın davet edilmediği 'Barış Zirvesi'nden korktuğunu öne sürdü.

15-16 Haziran'da düzenlenmesi planlanan zirvenin yapılması için "Putin dışında tüm dünya çabalıyor" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri'nden Ukrayna'ya ilave askeri yardım yapılacağı açıklaması geldi.

Yardımın, aralarında çeşitli top mermileri ve güdümlü füzelerin de olduğu 275 milyon dolar değerinde mühimmatı içereceği belirtildi.

Amerikan medyasında ise Ukrayna'da kullanılan Amerikan yapımı silahların birçoğunun Rusya tarafından etkisizleştirildiği iddiası yer aldı.

Washington Post'ta yer alan haberde, bazı silahların Rusya'nın kabiliyetleri karşısında zaman içinde işlevsiz kaldığı öne sürüldü.

Editör: Elif Zülfigaroğlu