Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, başkent Moskova’da bir otelde, yabancı ülkelerin büyükelçileriyle Ukrayna hakkında toplantı yaptı.

Toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Lavrov, bugünkü Ukrayna meselesinin Batı'nın uzun yıllar süren hazırlıklarının sonucu olarak ortaya çıktığını bildirdi.

Ukrayna konusunda Batı'nın mümkün olduğu kadar çok ülkeyi Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’in 10 maddelik barış planına dahil etmek için özel olarak çalıştığını aktaran Lavrov, bu planın Rusya’nın teslim olmasını, 1991 sınırlarına geri gitmesini içeren bir ültimatom olduğunu iddia etti.

İsrailli aşırı sağcı bakandan korkunç çağrı! 'İran'a şiddetli ve orantısız saldırı ile karşılık verilmeli' İsrailli aşırı sağcı bakandan korkunç çağrı! 'İran'a şiddetli ve orantısız saldırı ile karşılık verilmeli'

Şimdi de İsviçre’de barış konferansı planlandığını hatırlatan Lavrov, Rusya’nın bu konferansta olmayacağına işaret etti. Lavrov, "Sahtekarlıkla herkesi bu etkinliğe çekmeye çalışıyorlar. Amaç 140 ülkeden delegasyon toplamak." diye konuştu.

Her ülkenin üzerinde çalışmak istediği konuyu seçebileceği için barış formüllerinin asgari düzeyde olacağını vurgulayan Lavrov, bu yöntemlerle sadece aile fotosu alınmaya çalışılacağını aktardı.

Zelenskiy’nin istediği İsviçre’deki barış zirvesine katılmama konusunda kimseye baskı yapmadıklarını bildiren Lavrov, "Meslektaşlarımıza (Büyükelçilere) her şeyi anlattık. Biz, Batı’nın bizim düzenlediğimiz etkinliklere katılımı engellemeye çalıştığı gibi diğer ülkelerin zirveye katılımını yasaklamayacağız. Bizim böyle alışkanlıklarımız yok." şeklinde ifadeler kullandı.

Ukrayna ile barış müzakerelerinde İstanbul’da yapılan görüşmelerde şans olduğunu anlatan Lavrov, dönemin İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve ABD’nin desteğiyle bu şansın kaybedildiğini dile getirdi. O zamandan beri çatışma alanındaki "yeni gerçekliklerin" durumu belirlediğini vurgulayan Lavrov, “Her şeyden önce Rusya’nın güvenlik çıkarlarını temel alan, yeni gerçekliklere dayanan, Ukrayna dahil diğer ülkelerin güvenlik çıkarlarını da dikkate alacak dürüst bir anlaşmaya elbette hazırız." ifadelerine yer verdi.