İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, Gazze'ye yönelik savaşın İsrail'e doğrudan maliyetinin günlük 1 milyar şekel (yaklaşık 246 milyon dolar) olduğunu açıkladı.

O ülkede nüfus artışıyla ilgili yok artık dedirten karar: Başkan kadınlara bu görevi verdi! O ülkede nüfus artışıyla ilgili yok artık dedirten karar: Başkan kadınlara bu görevi verdi!

İsrail ordu radyosuna konuşan Smotrich, 7 Ekim'den bu yana devam eden savaş sebebiyle yıllık bütçede değişikliğe gidileceğini söyledi.

Smotrich, "Ülkenin bu seneki bütçesi, artık geçerli değil. İsrail'deki gelişmeler doğrultusunda değiştirilmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Savaşın İsrail'e doğrudan maliyetinin günlük 1 milyar şekel olduğunu kaydeden Smotrich, dolaylı maliyeti konusunda "net bir değerlendirme olmadığını" ifade etti.

İsrail Maliye Bakanı, "Yedek askeri güçlerin kitlesel hareketliliği ve Filistin'den büyük ölçüde roket saldırısı yapılmasıyla ekonominin kısmen felç olan etkisi üzerindeki maliyetine ilişkin henüz değerlendirmemiz yok." dedi.

İsrail'de 2023 için 484 milyar şekel (132 milyar dolar) kabul edilen yıllık bütçenin, 2024'te ise 514 milyar şekel (140 milyar dolar) olması öngörülmüştü.