SÖKE OVASI SULAMA BİRLİĞİ’NDE İŞÇİ KIYIMI DEVAM EDİYOR

SÖKE OVASI SULAMA BİRLİĞİ’NDE İŞÇİ KIYIMI DEVAM EDİYOR

Söke Ovası Sulama Birliği işveren ahlakından uzak bir yönetimin elinde adete işçi sömürüsüyle palazlanmış bir işyeri halini almıştır.
Haklarının işveren eliyle gasp edilmesinden usanan emekçi dostlarımız bu vaziyetten yakınarak haklarının korunması ve ilerletilmesi adına Hak İş Konfederasyonuna bağlı Enerji İş Sendikasını tercih etmişler ve üyelikleriyle Söke Ovası Sulama Birliğinde yetkili sendika kılmışlardı. Toplu iş sözleşmesi müzakerelerinin daha ilk oturumunda sözde birlik müdürü olduğunu iddia eden işçi statüsündeki Ömer Yıldız isimli şahıs tavırlarıyla işin rengini ortaya koymuştu.
Müzakerelerimizin uyuşmazlık ile sonuçlanması dolayısıyla Yüksek Hakem Kurumu başvurumuzu yapmıştık. Bu süreçte adeta ikna odaları uygulamasının bir örneğini sergileyen Birlik yönetimi sendikamıza üye işçileri toplayarak işten çıkarmakla tehdit etmiş ve sendikadan istifa etmeye zorlamışlardır. İlerleyen süreçte zalim yönetim evinin, ailesinin, çocuklarının helal lokması peşinde emek sarf eden, alın teri döken işçi kardeşlerimizin ekmekleriyle oynamış ve onlarca işçiyi işten çıkarmıştı.
Anayasal bir hürriyet olan sendikal özgürlüklerini kullanmak isteyen işçi dostlarımızın hürriyetlerine müdahale eden, temel hak ve özgürlüklerini cebir ve tehdit kullanarak adeta yağmalayan Birlik Başkanı Ahmet Turan Engin ve Birlik müdürü Ömer Yıldız hakkında Söke Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunmuştuk. Birkaç ifade alınması dışında soruşturmaya ilişkin sağlıklı adımların atıldığından şüphe duymaktayız. Zira haklarında sendikal hürriyetleri ihlalden soruşturma yürütülen birlik yönetimi kendilerinin dokunulmaz olduğu güveniyle bu kıyıma yeni işçiler dahil etmiştir.
Sendika üyeliklerini fişlediği işçileri daha önceden işlerinden eden yönetim, toplu iş sözleşmemizin yürürlük kazanması dolayısıyla sendika aidat kesintilerinin yapılması adına düzenlediğimiz üye listelerimizi ,işveren işçileri fişlemek ve sendikal özgürlüklerini gasp etmek için kullanmıştır. Yıl sonunda 31 Aralık günü işçi dostlarımız üzerinden iş ve emek dünyasıyla alay edercesine yeni yıl hediyesi olarak son olara 5 işçi dostumuzu daha işlerinden etmişlerdir.
DSİ Bölge Müdürlüğünde müdür yardımcısınında çanak tuttuğu bu zulmün hesabını tüm hukuki yollar ile idari ve mali denetimler ile soracağız. Sözde işçi maliyetlerinden dem vurarak işçi kıyımını meşrulaştırmaya kalkan izansız ve insafsız yönetim işten çıkarmalar yaptıktan sonra yeni işçi almış bununla da kalmamış hizmet alımı yoluyla personel çalıştırmaya başlayarak yandaş şirketlerine para kazandırma yolunu tercih etmiştir.
Emeğin kutsallığını idrak edememiş olsalar da hesap vermeye başladıklarında iyice kavrayacaklardır.
Bu zulme sessiz kalmamakla yetinmeyecek, bu vicdansız tutumu yönetimin yanına kar bırakmayacağız.

Enerji İş Sendikası Genel Merkezi

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık