Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanarak EYT'ye ilişkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Ancak yasa kapsamına alınmayan 2000 sonrası SGK'lıların mağduriyeti günden güne büyüyor. 2000 sonrası SGK mağdurları birkaç günlük fark yüzünden aynı prim ve yaş şartını yerine getirdikleri vatandaşlardan 17 yıl sonra emekli olmalarına tepki gösteriyor. Emeklilik sisteminde eşitsizlik olmasına karşı çıkan 2000 sonrası SGK'lılar adil bir emeklilik sisteminin gelmesini ve herkesin eşit şartlarda emekli olmasını talep ediyor. 

Enflasyon artıyor, kâğıt para artıyor

8 Eylül 1999 öncesi işe başlayanlarla aynı şartlardan yararlanmak isteyen vatandaşlar yaşanan bu mağduriyetin ortadan kalkması için bir çalışma yapılmasını talep ediyor.

2000 sonrası SGK'lılar seçim öncesi bu mağduriyetin giderilmesini talep ediyor. Twitter'da etkinlik düzenleyen vatandaşlar yetkililere seslenerek bu mağduriyetin bir an önce çözülmesini istiyor. Başta Cumhurbaşkanlığı CİMER olmak üzere, ilgili makamlara yazdıkları dilekçe ve mektuplarla yaşadıkları sorunları anlatan 2000 sonrası SGK mağdurları emeklilik hakkı için mücadele etmeye devam ediyor. 

Para Parayı Çeker Atasözünün Anlamı Ne Demek? Kısaca Atasözü Açıklaması

2000 sonrası SGK'lılara düzenleme geliyor!

Takvim Gazetesi Ekonomi Müdür Faruk Erdem, A Haber’de emeklilik düzenlemesine ilişkin önemli açıklamalarda bulunarak, “2 milyon 250 bini kişi emeklilik hakkına kavuşacak. Şimdi bu sorun çözüldü. Emeklilik sisteminde reform beklentimiz var. 2000 yılından sonra daha doğrusu EYT kapsamı dışında sigortalı olan arkadaşlarımız için yaş esnetmesi, kademeli sistem gelebilir. Seçimden sonra bunu takip edeceğiz.” dedi. Ancak Faruk Erdem'in bu açıklamalarının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in açıklamaları 2000 sonrası SGK'lılara hayal kırıklığı yaşattı.

Rüyada Para Görmek Nedir? Rüyada Kağıt Bozuk (Demir) Para Harcamak, Yerde  Çok Para Bulmak Ve Deste Deste Para Saymak Anlamı - Rüya Tabirleri

''Orada bir mağduriyet yok''

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, dün akşam katıldığı televizyon programında 2000 sonrası SGK mağdurlarını kızdıracak açıklamalarda bulundu.

Özgür Erdursun açıkladı! Seçimler bitti şimdi ne olacak, Staj, Bağkur, asgari ücret emekli aylıkları ne olacak ? Özgür Erdursun açıkladı! Seçimler bitti şimdi ne olacak, Staj, Bağkur, asgari ücret emekli aylıkları ne olacak ?

Bakan Bilgin, ''Orada bir mağduriyet yok. Onlar zaten yeni kanuna göre girmişler işe, onlar için bir mağduriyet yok.'' dedi.

Bakan Bilgin'in açıklamalarının ardından uzun süredir emeklilikte adalet için mücadele eden 2000 sonrası SGK mağdurları birçok mecradan tepki gösterdi. Emekli olmak için şartları yerine getiren vatandaşlar SGK girişleri 8 Eylül 1999 düzenlemesinden sonra olduğu için 17 yıl geç emeklilik istemiyor.

Sıra 2000 sonrası SGK mağdurlarında!

Zamanında EYT için mücadele eden emeklilikte yaşa takılanların ardından emeklilik için mücadele etme sırası 2000 sonrası SGK mağdurlarına geldi.

2000 sonrası SGK girişlilerin hakkını arayan Emeklilikte Adalet Derneği (EMADDER), 1 günle 17 yıl uzayan emeklilik adaletsizliğinin karşısında çalışmalarına devam ediyor. 

EMADDER Başkanı Mihriban Uğurlu önderliğinde emeklilik hakları için mücadele eden 2000 sonrası SGK'lılar birçok mecrada yetkililere seslenmeye, toplantılar düzenlemeye ve siyasileri ziyaret etmeye devam ediyor. 

2000 sonrası SGK Mağdurları Maltepe Mitinginde toplanacak.  EMADDER’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı, “Bugün ülke olarak; BARIŞ, ÖZGÜRLÜK, ADALET, KARDEŞLİK VE DEMOKRASİ ortamına her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Toplumsal dayanışmamızı, bu talepler çevresinde somutlamak üzere, 1 Mayıs kortejinde siz değerli dostlarımızla kol kola yürümek bize coşku ve umut katacak. İnanıyoruz ki, aydınlık ve adaletli bir dünya mümkündür! Hep birlikte daha güzel günlere…” demek için herkesi bekliyoruz.