EYT düzenlemesi aralık ayında Meclis'e gelecek. EYT'lilerin merakla beklediği prim, yaş gibi gibi detaylar henüz belirlenmedi.  EYT EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR SON DAKİKA haberleri! 2019 EYT'de SON DURUM NE? ERKEN EMEKLİLİKTE YAŞA Takılanlar Yasası Çıktı Mı? gibi aradıklarını ve son dakika gelişmeleri...

EYT kanun teklifi meclise gelmiş reddedilmişti. Peki emeklilikte yaşa takılanlar kanun teklifi bir daha meclise gelecek mi? İşte EYT'de son durum..

EYT KİMLERİ KAPSAYACAK?

Sosyal Sigortalar Kanunu'na eklenen geçici düzenlemeyle 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanların emekliliği hak etme koşulları değiştirildi. Emekliliğe hak kazanmak için sigortalılık süresi, prim gün sayısıyla beraber yaş koşulu geldi. Öncesinde emeklilik için sigortalılık süresi, prim gün sayısındaki koşulların yerine gelmesi yetiyordu. Kadınlar 20, erkekler de 25 yıl sigortalılık süresi, 5000 gün koşulunu yerine getirdiğinde emekli oluyordu. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar EYT kapsamına giriyor.

- SGK sisteminin sürdürülebilir olması için emekli başına 3 aktif çalışan olması gerekiyor. Mevcut durumda bu oran emekli başına 1.8 çalışan seviyesinde iken, EYT sonrası bu oranın 1.3’e gerilemesi bekleniyor.

- Türkiye’de her 4 işletmeden 3’ü nitelikli çalışana erişim sorunu yaşadığını dile getirirken, bir anda 1.5 milyona kadar nitelikli çalışanın işgücünden çıkma ihtimali olduğuna dikkat çekiliyor.

Son dakika... Ahmet Davutoğlu'ndan EYT açıklaması Son dakika... Ahmet Davutoğlu'ndan EYT açıklaması

- Emekli olup çalışmaya devam edenlerin kayıtdışına çıkma ihtimaline de vurgu yapılıyor.