TCMB, Para Politikası Kurulu toplantısında alınan ekim ayı faiz kararına göre, politika faizi 150 baz puan düşürülerek yüzde 10,5'e indirildi.

Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır? Kıdem tazminatı tavanı nedir? Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır? Kıdem tazminatı tavanı nedir?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bugün Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında yaptığı toplantının sonunda politika faizini 150 baz puan düşürerek yüzde 10,5'e indirdi.

PPK açıklamasında; takip eden toplantıda benzer bir adım daha atılacağı ve faiz indirim döngüsünün sona erdirileceğinin gündeme alındığı bildirildi.

Politika faizi üç ayda yüzde 14'ten 10,5'e çekildi

Merkez Bankası, geçtiğimiz iki ayda 2022 yılının ilk iki faiz indirimini gerçekleştirerek, faizi yüzde 14'ten yüzde 12 seviyesine çekmişti. Merkez Bankası’nın ekim ayı toplantısı sonunda politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 10,5 oldu.

Faiz, beklentilerin altında açıklandı

Politika faizinin ne olacağı konulu anketlerine katılan ekonomistlerin, politika faizinin yüzde 12'den yüzde 11'e indirileceğini bekliyordu. Yüzde 10,5 olarak açıklanan faiz beklentilerin altında gelmiş oldu. Ekonomistlerin yıl sonu politika faiz oranına ilişkin beklentilerinin medyanı da yüzde 9 oldu.

Merkez Bankası toplantı özetinde kararın gerekçeleri sıralandı

Toplantının özetinde, "Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 12’den yüzde 10,5’e indirilmesine karar vermiştir." denildi.

Merkez Bankası'nnı toplantı özetinde öne çıkanlar "Kredi, teminat ve likidite politika adımları, para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir. İmalat sanayi üzerindeki dış talep kaynaklı baskıların, iç talep ve arz kapasitesi üzerinde şimdilik sınırlı olan etkileri yakından takip edilmektedir. Azalan dış talebin toplam talep koşulları ve üretim üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Kurul, takip eden toplantıda da benzer bir adım atıldıktan sonra faiz indirim döngüsünün sona erdirilmesini gündeme almıştır." şeklinde oldu.