Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sosyal konut projesini açıklamasının ardından detaylar belli oldu. Şu ana kadar proje kapsamında 207 bin başvuru yapıldı. Peki, üzerinde konut tapusu olanlar bu projeden faydalanabilecek mi? İşte detaylar..

Türkiye'nin İsrail büyükelçisi belli oldu: Feyzioğlu şaşırttı Türkiye'nin İsrail büyükelçisi belli oldu: Feyzioğlu şaşırttı

Sosyal konut projesi kapsamında TOKİ başvuru ekranı e- Devlet'te açıldı. Şu ana kadar 207 bin kişi başvurdu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan 250 bin sosyal konut ve 100 bin arsa satışı için dar gelirlinin merakla beklediği açıklamayı yaptı. Evi olmayanlara maliyetinin yüzde 40 altında ayda 2.280 TL'den başlayan taksitlerle ev sahibi olma fırsatı doğdu.

Sosyal konut projesi başvuruları yoğunluğun önüne geçebilmek için TC kimlik numarasına göre kademeli alınacak - Son Dakika

SOSYAL KONUT PROJESİNE NASIL BAŞVURACAĞIM?

Sosyal konut geliştirme tarihinde ilk defa gençlere ayrı kontenjan uygulanacak dev projede ayrıca emekliler, şehit yakınları/gaziler ve engelliler için de kontenjan ayrımı devam edecek. Erdoğan'ın talimatıyla daha çok dar gelirli vatandaşın projeden yararlanması için sosyal konutta başvuru bedeli 1.000 liradan 500 TL'ye indirildi.

ÜCRET HALK BANKASI VEYA ZİRAAT BANKASINA YATIRALACAK

Vatandaş gerekli şartlara sahip olup, olmadığını kontrol edecek. (Aksi durumda başvurusu geçersiz sayılacak) Başvuru yapacağı ildeki projedeki konut tipini belirleyecek. Daha sonra e-devlet üzerinden ya da Halkbank ve Ziraat Bankası'na başvuru yapacak.

Vatandaş, e-devlet sitesine girdiğinde karşısına çıkan sekmeye TOKİ konut ve işyeri başvurusu yazdığı takdirde çıkan ekranda istenilen bilgileri dolduracak, başvuru bedelini de yine aynı ekran üzerinden kredi kartı bilgilerini girerek 500 lira olan başvuru bedelini ödeyerek, süreci tamamlamış olacak.

Bakan Kurum milyonların beklediği sosyal konut projesinde yeni detayları paylaştı - TGRT Haber

E-devlet dışında bankalara da başvuru yapılabilecek. TOKİ'nin internet sitesinde açıklanan listedeki illerde bulunan banka şubelerine başvurulacak. Belirlenen 1.5 aylık süre zarfında başvurusunu tamamlamış vatandaş, kura çekilişi tarihini bekleyecek. 81 ilde yapılacak dev konut projesinin kura çekiliş tarihleri TOKİ'nin internet sitesi üzerinden duyurulacak. Kura çekilişine katılıp hak sahibi olan vatandaşın ödeme planı ise bu tarihten sonra netleşecek.

TOKİ SOSYAL KONUT E-DEVLET BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ...

PEŞİNAT KURADAN SONRA

2+1 dairelerin fiyatı 608 bin TL, 3+1 dairelerin fiyatı 850 bin TL olarak belirlendi. Belirlenen toplam bedelin yüzde 10'u yerler tahsis edilip, kuralar çekildikten sonra peşin olarak ödenecek. 2+1 konutlar için aylık 2.280 TL, 3+1 konutlar için ise 3.187 TL olan taksit ödemeleri sözleşme imzalanınca başlayacak.

KONUTTA BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

*T.C. vatandaşı olmak

*Proje il sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet etmek veya proje il nüfusuna kayıtlı olmak

*Başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları içinde tapuda kayıtlı konutu bulunmamak, TOKİ'den daha önce ev sahibi olmamak

*İstanbul için aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 18.000 TL, yurt genelinde 16.000 TL olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

*Bir hane halkı adına, tek başvuru yapılması

*Başvuruları yapacak vatandaşların, 18 yaşını tamamlamaları gerekiyor.

*Genç kategorisine 14/09/1992 tarihinden sonra doğan kişiler, müracaat edebilecek.

*Başvuru bedeli 500 TL

ARSAYA BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

*T.C. vatandaşı olmak.

*Yoksul ve dar gelirli olmak.

*Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin veya eşinin veya ergin olmayan çocuğunun herhangi bir belediye sınırı içinde ev yapmaya müsait arsaya veya herhangi bir yerde bir ev veya apartmanın ayrı bir dairesine karşılık olan arsa payına sahip olmaması şartı bulunuyor.

*775 sayılı Gecekondu Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği hükümleri uyarınca yapılmış olan uygulamalardan daha önce faydalanmamış olmak.

*Başvuru bedeli 500 TL

SANAYİ SİTESİ BAŞVURU ŞARTLARI

*T.C. vatandaşı olmak

*Projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olmak veya o il sınırlarında faaliyette bulunuyor olmak

*18 yaşını doldurmuş olmak

*Ustalık Belgesi, İşyeri Açma Belgesi, ilgili oda kayıt belgesi veya vergi mükellefi olmak, e-ticaret yapıldığına dair nace kodu v.b. bilgileri gösterir belgeler

*Kendisinin, eşinin ve 18 yaşından küçük çocukları mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması

*Başvuru bedeli 2.000 TL

Evi olanlar faydalanabilecek mi? 

Aynı hanede ikamet eden vatandaşlardan herhangi birinin tapuda üzerine kayıltı bir evinin olmaması şartı vardır. Yani üzerinde evi olan bir aile sosyal konut projesinden faydalanamayacaktır.