CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut'un Staj ve çıraklık başlangıcının emeklilik için geçerli olması için verilen teklif AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

 Barut, "Sandıkta AKP ve ortağına hesap soracağız, halkın iktidarında bu sorunu mutlaka çözeceğiz" dedi.

" Yurttaşımızın çözüm beklediği bir sorun için sesleniyoruz"

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, staj ve çıraklık başlangıcının emekliliğe sayılmasını öngören yasa değişikliği teklifi, Meclis İçtüzüğü'ne göre doğrudan genel kurul gündemine alındı. Konuyla ilgili 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi üzerine kürsüye gelen Ayhan Barut, "Yüce Meclis kürsüsünden bir kez daha milyonlarca yurttaşımızın çözüm beklediği bir sorun için sesleniyoruz. Çırak veya stajyer öğrenci olarak fiilen çalışma yaşamında yer alan milyonlarca yurttaşımız, bugün burada ilk işe başlama tarihlerinin hizmet ve sigorta başlangıcı olarak kabul edilmesini bekliyor. Milyonların haklı talebini ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı olan bu Gazi Meclis'in üyeleri olarak yerine getirmek zorundayız" diye konuştu.

BARUT'TAN BAKAN BİLGİN'E TEPKİ

Ayhan Barut: "Ne yazık ki ülkemizdeki mevcut yasal düzenlemeden kaynaklı, çırak veya stajyer öğrenci olarak çalışan kişilerin çalışmaya başladığı tarih sigortalılık başlangıcı olarak kabul ediliyor ama bu hakları sadece kısa vadeli sigorta kollarıyla sınırlı tutuluyor. Bu da büyük bir eşitsizliğe ve mağduriyete neden oluyor. Bu gerçek buz gibi ortadayken, Bakan Vedat Bilgin hiç çekinmeden, 'Staj mağdurları mağdur değildir. Yani onlar o kavramı kullanamazlar. Çünkü onları mağdur eden bir şey yok. Milletin parasını ve imkanlarını biz bu şekilde dağıtamayız' diyebiliyor. Milletin parasını, tüyü bitmemiş yetimin hakkını rantiyeye peşkeş çekenler utanmıyor mu? Milyonlarca mağdura hakaret edeceğinize kanayan yaraya çözüm bulun."

"EMEKLİ OLAMIYORLAR"

Çırak ya da stajyer olarak çalışma hayatına adım atılan tarihin uzun vadeli sigorta kolları bakımından da sigortalılık başlangıç tarihi olarak esas alınmasını isteyen Barut, "Ülkemizde aday çırak ve stajyer olarak bugün çalışma yaşamında olan yaklaşık 1.5 milyondan fazla kişi bulunmaktadır. Stajyer ve çırakların ilk işe başlama tarihi emeklilikte başlangıç olarak kabul edilmemesi, stajyer ve çırakların emeklilik hakkının ertelenmesine hatta emekli olamamasına neden oluyor" şeklinde konuştu.

Denizli staj ve çıraklık mağdurlarından İYİ Parti'ye ziyaret Denizli staj ve çıraklık mağdurlarından İYİ Parti'ye ziyaret

"BAŞLANGIÇ TARİHİ ESAS ALINSIN"

Staj ve çıraklık mağdurlarının geriye dönük borçlanma hakkının tanınmaması nedeniyle daha da büyük haksızlıkla karşılaştığına işaret eden Barut, şunları kaydetti: "Bu kişiler 08 Eylül 1999 tarihi öncesi sigortalı olmaları durumunda hem EYT mağduru hem de ilk işe başlangıçları sigorta başlangıcı olarak kabul edilmediğinden emeklilikte, kademeli emeklilik sistemi ile ikinci kez mağdur oluyor. İşte tam da bu nedenlerle soruna kapsamlı ve etkin çözüm bulunmasını bekliyoruz. Kanun teklifimiz ile mesleki eğitim öğretimin bir parçası olarak zorunlu görülen ve uygulanan sistem nedeniyle, çırak ve stajyer öğrenci olarak çalışılan süreler için kişilere borçlanma hakkı verilmesini istiyoruz. Uzun vadeli sigorta kolları uygulamasında çırak, stajer, kursiyer veya bursiyer öğrenci olarak çalışmaya başlanılan tarihin esas alınmasını talep ediyoruz. Gelecek hayali kuran çırak veya stajyer öğrenci olarak çalışma hayatına atılmış milyonlarca kişinin mağduriyeti giderilmelidir."

REDDE TEPKİ

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut'un çıraklık ve staj başlangıç tarihinin emeklilik için esas alınmasını öngören yasa değişikliği teklifi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. (KAYNAK EVRENSEL)