TBMM Genel Kurulunda, Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından EYT yasası çıktı. 

Uzun zamandır birçok mecrada yetkililere seslenen staj ve çıraklık mağdurlarının yasa kapsamına alınmaması vatandaşların mağduriyetinin devam etmesine neden olurken tepkiler de gecikmedi.

Çok küçük yaşlarda ekmek parası kazanmak için çalışma hayatına atılan stajyer ve çıraklar sigortalarının emeklilikte bağlayıcı sayılmasını ve depremin yaralarını daha çabuk sarmak için emeklilikte önlerinde bulunan engellerin kaldırılmasını istiyor.

Staj ve çıraklık mağdurları seçim öncesi bu mağduriyetin giderilmesini bekliyor Twitter'da etkinlik düzenleyen vatandaşlar yetkililere seslenerek bu mağduriyetin bir an önce çözülmesini istiyor. Başta Cumhurbaşkanlığı ve CİMER olmak üzere, ilgili makamlara yazdıkları dilekçe ve mektuplarla yaşadıkları sorunları anlatan mağdurlar emeklilik hakkı için birçok şehirde bir araya gelerek basın açıklamasında bulunuyorlar. 

Bakan Bilgin: ''Staj mağduru yok''

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in staj ve çıraklık mağduriyeti hakkında, "Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi ile staj mağdurlarının ortaya çıktığı" dile getirilerek değerlendirmesi sorulan Bilgin, "Staj mağduru, kavramı doğru değil, staj mağduru yok. Çünkü prim yatırmayanlar, prim yatırmadan emekli olabilir mi? Patronları kim? Kendi adlarına sigorta primini yatıracak olan ismi bize bildirsinler, onları tespit edelim, primlerini yatırsınlar. Staj bir eğitimdir, kavramları doğru kullanalım." açıklamasında bulunması vatandaşların tepkisini çekti. 

Uzun zamandır emeklilik hakkı için mücadele eden staj ve çıraklık mağdurları sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımla yaşadıkları mağduriyetin çözülmesinin seçimlerde etkili olacağını vurguladı. Yaklaşan seçimde staj ve çıraklık mağdurları ile ailelerinin kullacağı oyların büyük bir önem teşkil ettiği bir kez daha gözler önüne serildi. Staj ve çıraklık mağdurları yaşadıkları sorunun seçim öncesinde torba yasayla çözülmesini bekliyor.

Ancak Meclis'in seçim gündemi nedeniyle kapanmasına günler kalmışken yetkililerden staj ve çıraklık mağdurları için herhangi bir açıklama gelmemesi akıllara staj ve çıraklığın çözümünün seçim sonrasına kalacağını getirdi. 

Cumhur ve Millet ittifaklarının kıyasıya mücadele edeceği ve seçim önceki evrede verilen vaatler kadar atılan adımların da etkili olacağı bilinirken yıllardır mücadele eden staj ve çıraklık mağdurlarını görmezden gelinmemesi bekleniyor. 

Kamu emekçileri tepkili: Kamu emekçileri tepkili:

Staj ve çıraklık mağduru yüz binlerce kişi varken Cumhur ve Millet İttifaklarının büyük bir kitlenin mağduriyetini görmezden gelmemesi bekleniyor.