Meslek liseleri ve çıraklık okullarından işletmelere zorunlu olarak çalışmaya yollanan ve sigorta girişleri yapılarak ellerine sigorta kartları verilen, halen e-devlet sisteminde iki tane işe girişleri olan staj ve çıraklık mağdurları, staj yaptıkları ve çırak olarak çalıştıkları dönemin sigorta başlangıcı sayılmaması nedeniyle EYT’den faydalanamıyor.

Uzun zamandır birçok mecrada yetkililere seslenen staj ve çıraklık mağdurlarının EYT yasası kapsamına alınmaması vatandaşların mağduriyetinin devam etmesine neden oluyor.

Yerel seçim öncesi uğradıkları haksızlığın ortadan kaldırılması için mücadelelerine devam eden staj ve çıraklık mağdurları sosyal medya paylaşımlarına devam ederek 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nun değişmesini talep ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup

Cumhurbaşkanı Erdoğan, birçok açılış gerçekleştirmek üzere Gaziantep’teydi. Gaziantep Staj ve Çıraklık Mağdurları Eğitim Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Müslüm Alagöz ve beraberindeki federasyon üyeleri burada Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslerini duyurmaya çalıştı. Ellerindeki siyah beyaz atkıların üzerine 'Staj ve Çıraklık Mağdurları' yazdıran üyeler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması esnasında sık sık sloganlar atarak kendilerini duyurdular.

Bakan Işıkhan, Öz Sağlık-İş Sendikasının yeni hizmet binasının açılışında! Bakan Işıkhan, Öz Sağlık-İş Sendikasının yeni hizmet binasının açılışında!

Dernek Başkanı Müslüm Alagöz staj ve çıraklık sigortası mağduriyeti ile ilgili hazırladıkları ve yanlarında getirdikleri mektubu Erdoğan'a ulaştırdıklarını belirtti.

Mektupta şu ifadeler yer aldı;

"Sayın CUMHURBAŞKANIM,
GAZİLER ŞEHRİ GAZİANTEP'İMİZE  HOŞGELDİNİZ, 
Biz 3308 sayılı yasa mağdurları olarak geçmişe dönük olarak haklarımızın teslimi konusunda sizlerden müjde beklemekteyiz.
Ellerinde sigorta kartı olan (kartta ilk işe giriş tarihi yaşlılık numarası ve bunun yanı sıra bu numaranızı sonraki işvereninize iletin ibaresi bulunan) ülkenin üreten ve çalışan emekçilerinin alın terinin sizler tarafından teslim edileceği konusunda hiç şüphemiz yoktur.
Mağduriyetimiz hakkında her platformda ve mecralarda sesimizi oldukça sizlere duyurmaya çalışmaktayız.
MHP ‘nin 3 dönemdir seçim beyannamelerinde yer alıyor ancak ve ancak hak teslimi konusunda bir girişim olmadığını üzülerek iletmek istiyoruz.
Bu mağduriyetin çözümü noktasında sizlere olan güvenimiz sonsuzdur.
Sayın Cumhurbaşkanım ;
Staj ve Çıraklık Numaraları/Tarihleri  SGK başlangıcı kabul edildiğinde geçmişin ve geleceğin asıl emekçileri sorunlarının bitmesi ile birlikte devletine ve siyasilerine güvenleri artacak aynı zamanda ara eleman ve kalifiye eleman  sıkıntısı çeken sanayii ve zanaatkâr küçük esnafımızda bu teşvik ile bu sorunu aşacak, onlarda üretmeye devam edecek ve Üretime katkıları çoğalacaktır.
38 Yıllık bu mağduriyetin giderilmesi konusunda destek istemediğimiz gitmediğimiz mecra ve topluluk kalmamıştır.
Bu mağduriyet ile ilgili çalışmaların yapıldığı ve sizlere sunulduğu söylenmektedir.
Bu mağduriyetin bitmesi ve hak teslimi konusunda sizlere güveniyor ve bu mağdur kitleyi boynu bükük bırakmayacağınızdan emin olduğumuzu dile getirmek istiyoruz.
Biz Staj ve Çıraklık mağdurları hayata çok küçük yaşlarda atıldığımız için her birimizin 7000 günden fazla prim ödemesi bulunmaktadır. Bir önceki Çalışma Bakanı Sayın Vedat Bilgin Beyin bizim için bir çalışma başlattığını biliyoruz .
Sayın Cumhurbaşkanım;
Bu kesimin sizler tarafından sahiplenmeye çok ihtiyacı olduğunu iletmek istiyorum.
Sizlerden  E-Devletimizde ilk işe giriş tarihi olarak görünen çıraklık sigortamızın SGK Başlangıcı Olarak kabul edilmesini arz etmekteyiz.
Sizler Hiçbir mağduru, mazlumu zalimin pençesine terk etmedik, etmeyeceğiz demiştiniz.
Sizlere güvenimiz sonsuz.
BU MAĞDURİYETİN MÜJDESİNİ REİSİMİZ VERECEK İNANCINDAYIZ.

Saygılarımızı Sunuyor Ellerinizden Öpüyoruz."