2000-2008 yılları arasında Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) girişi olan EYT düzenlemesini kaçıran SSK ve Bağ-Kur’lu milyonlarca çalışanın gözü kademeli emeklilikte. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, geçtiğimiz aylarda konuya dair, "Staj sigortası ve kademeli emeklilikle ilgili bir çalışmamız yok." demişti.

EYT düzenlemesinden o dönemde staj yapan çalışanlar yararlanamamıştı. Bu nedenle çalışanlar staj döneminin de hesaplamaya dahil edilmesini talep etmişti. Ayrıca, 9 Eylül 1999 tarihinden öncesini kapsayan düzenlemeyi bir gün veya birkaç ayla kaçıranlar da yaşanan mağduriyete dikkat çekerek düzenleme tabelinde bulunmuşlardı.

Staj ve çıraklık sigortası mağdurları birçok siyasi ziyaretlerde bulunarak konuyu gündemde tutmaya ve müjdeli haberi beklemeye devam ediyor.

KİT-DER, Kamu İktisadi Teşebbüslerinde çalışan 90 bin taşeron işçinin kadro talebi için ziyaretlere devam ediyor KİT-DER, Kamu İktisadi Teşebbüslerinde çalışan 90 bin taşeron işçinin kadro talebi için ziyaretlere devam ediyor

Konuya dair henüz somut adım atılmasa da seçimin telafisi için çalışmalar yürüten Bakanlıklardan olumlu haber umutla bekleniyor.

Editör: Zeynep Peksoy