Bilindiği üzere EYT yasası 8 Eylül 1999 öncesine düzenleme getirilerek yasalaştırılmıştı. Ancak Staj ve Çıraklık sigortası bu yasanın dışında kalmıştı. Emeklilikte Yaşa Taklanlar (EYT)'ye dahil olamayan Staj ve Çıraklık, ne zaman sigorta başlangıcı kabul edilecek mi?

Staj ve Çıraklık ülkenin ara eleman açığını kapatmak için ve nitelikli eleman yetişirmek için, hükümet tarafından desteklenmektedir. Ancak bu süreçte, iş verenler tarafından sosyal güvence ve özlük hakları verilmeyen vatandaşlar mağdur edilmişlerdir. Herhangi bir iş kazası durumunda stajyer yada çırak olarak çalıştıkları dönem sosyal güvenceleri olmayan vatandaşlar, ciddi mağduriyetlerle karşı karşıya kaldı.

Staj ve çıraklık mağdurları erken emeklilik değil hakkını istiyor! Staj ve çıraklık mağdurları erken emeklilik değil hakkını istiyor!

Vatandaşlar, bu sorunu ortadan kaldırmak için çalışma başlatmalarına rağmen, hükümet tarafından destek verilmeyerek kapsam dışı bırakılmışlardır. Mağdurlar, staj ve çıraklık süreçlerinde sigorta şartlarının eksiksiz ve doğru şekilde sağlanması, gençlerin güvence altında çalışmasını ve haklarının korunmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından talep etmektedirler.

ÖMER FETHİ GÜRER'DEN DESTEK GECİKMEDİ

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Milletvekili Ömer Fethi Gürer mağdurların sesi olmaya devam ediyor. Meclis Kürsüsünde yaptığı açıklamada Staj ve Çıraklık sigortası mağdurlarına desteğini yineleyen gürer, mağduriyetin çözülmesi teklifini Ak Parti tarafından reddedildiğini belirtti.

Yaptığı açıklamda şunları kaydetti: ''2574 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 46'ncı maddesine tabi olarak kısmi zamanlı çalıştırılan öğrencilerin çıraklık ve staj sürelerinde emekliliğe esas yaşlılık sigortasının başlatılmasını sağlamasını amaçlıyorduk. Ancak AKP oylarıyla reddedildi. '' dedi.

STAJ VE ÇIRAKLIK EYT'YE DAHİL OLACAK MI?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasının Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle birçok vatandaş emeklilik hakkı elde etti. Ancak bu yasadan 8 Eylül 1999'dan önce sigorta girişi bulunanlar yararlanabildi. 1999 öncesi staj sigortası başlatılanlar ise bu düzenlemeden yararlanamadı ve emeklilik hayalleri suya düştü.

Yeni Torba Yasası'nda stajyer ve çıraklık sigortası ile ilgili bir düzenleme beklendiği iddia ediliyor. 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe giren kişiler, staj ve çıraklık sigortası bulunsa dahi EYT kapsamı dışında kalmıştır. Bu kişilerin EYT kapsamına alınması için bir düzenleme yapılacağı yönünde söylentiler var.