TBMM Genel Kurulunda, Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından EYT yasası çıktı. 

Uzun zamandır birçok mecrada yetkililere seslenen staj ve çıraklık mağdurlarının yasa kapsamına alınmaması vatandaşların mağduriyetinin devam etmesine neden olurken tepkiler de gecikmedi. Çok küçük yaşlarda ekmek parası kazanmak için çalışma hayatına atılan stajyer ve çıraklar sigortalarının emeklilikte bağlayıcı sayılmasını ve emeklilikte önlerinde bulunan engellerin kaldırılmasını isterken Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in ''Staj mağduru yok.'' demesiyle hayal kırıklığına uğramıştı.

Dolar sahipleri dikkat: Merkez Bankası'nın faiz kararı 1 hafta önceden duyuruldu! Dolar sahipleri dikkat: Merkez Bankası'nın faiz kararı 1 hafta önceden duyuruldu!

Hastane bilgi işlem personelleri ekim ayında kadroya geçmeyi bekliyor! Hastane bilgi işlem personelleri ekim ayında kadroya geçmeyi bekliyor!

Seçimi Cumhur İttifakı'nın kazanmasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı görevine gelen Vedat Işıkhan ise staj ve çıraklık mağdurları hakkında bir açıklamada bulunmadı. Üst üste gelen bu olumsuzlukların ardından pes etmeyen staj ve çıraklık mağdurları hakkında kulislerde dönen bilgiler sevindirici oldu.

Edinilen bilgilere göre hazırlık aşamasındaki yeni Torba Yasa'da öne çıkan konular arasında, stajyer ve çıraklık dönemlerinde sigortası bulunan ancak SGK'ya ilk giriş tarihi sayılmadığı için emekli olamayan vatandaşların da bulunması bekleniyor. EYT'nin çıkmasının ardından prim gün şartı nedeniyle emekli olamayan vatandaşların sayısı yüz bini buluyor. 

Yeni Torba Yasası’nda staj ve çıraklık sigortası bulunsa dahi EYT kapsamı dışında kalan kişiler, stajyer ve çıraklar için de bir düzenleme yapılması bekleniyor. 

Yaklaşık 4.5 milyon EYT’linin sadece 1 milyon 800 bini emeklilik hakkında kavuşmuşken 5000 gün prim şartı nedeniyle emekli olamayan vatandaşların mağdur edilmeyeceği, staj ve çıraklık sorunun Torba Yasa'yla çözüme kavuşturulması bekleniyor.