Süresiz nafaka, boşanma sonrasında yoksulluğa düşecek olan tarafa, diğer eş tarafından süresiz olarak yapılan bir ödemedir.

Üniversiteli işçiler memur kadrosu bekliyor Üniversiteli işçiler memur kadrosu bekliyor

Daha önceki düzenlemelerde evli kalınan süreye istinaden belirli bir süre nafaka ödemesi yapılıyordu. Ancak sonrasında yapılan değişikliklerle mağdurlar çok kısa süreli evli kalmış olsa bile yıllarca nafaka ödeme mecburiyetinde kalıyorlar. 

Bu durumdan doğan sonuçlarda birlikte nafaka ödeyen birçok vatandaş mağdur olmaktadır. Süresiz şekilde ödenen nafakalar mevcut ekonomik şartlarda mağdurların hayatını daha da zorlaştırmaktadır. Süresiz nafaka mağdurları yeniden bir aile yapılanması kuramamaktadır. Nafaka alan bireylerin bir kısmı hak sahibi oldukları süresiz nafakayı alabilmek adına nikahsız evlilikler gerçekleştirebilmektedir. Bu durum toplum ve aile yapısını bozmaktadır. Bu yüzden nafaka mağduru vatandaşlar mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesi için çözüm bekliyorlar.

Peki yeni bir düzenleme var mı?

Süresiz nafaka ile ilgili henüz net bir çözüme ulaşılmış değil. Ancak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş ile Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un süresiz nafakanın adaletsiz olduğunu belirtmelerinin ardından birçok mağdur konuyla ilgili yeniden umutlanmıştır. 

Süresiz nafaka ile ilgili düzenlemeler için meclisin açılması bekleniyor.