Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, canlı yayında taşeron işçilerkadro gelecek mi sorusuna cevaben ilerleyen dönemde gündeme geleceğini söylemişti. Bilgin'in açıklamasının ardından çok zaman geçmesine rağmen binlerce vatandaşın mağdur olduğu taşerona kadro konusunun gündeme gelmemesi işçilerin ve ailelerinin tepkisini çekmeye devam ediyor. 

Kadro bekleyen taşeron işçiler seçim öncesi bu mağduriyetin giderilmesini talep ediyor. Twitter'da etkinlik düzenleyen vatandaşlar yetkililere seslenerek bu mağduriyetin bir an önce çözülmesini istiyor. Başta Cumhurbaşkanlığı ve CİMER olmak üzere, ilgili makamlara yazdıkları dilekçe ve mektuplarla yaşadıkları sorunları anlatan taşeron işçiler emeklilik hakkı için mücadele etmeye devam ediyor. 

Yıllardır eşit işe eşit maaş ve eşit hak talep eden taşeron işçiler yetkililerin verdiği kadro sözlerinin yerine getirmesini beklerken artan ekonomik krizle birlikte zorlaşan yaşam koşullarıyla da mücadele ediyorlar. 

Kadro bekleyen binlerce taşeron işçisi Twitter'da bir araya gelerek "TaşeronSandıkta KadroNerede" etiketiyle yetkililere seslendi. Kadro bekleyen taşeron işçiler atamaların seçimlerde kullanacakları oy üzerinde çok etkisi olduğunu belirtti.

"TAȘERON İŞÇİLERİN KADRO BEKLENTİSİ DEVAM EDİYOR"

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay da geçici iscilerin kadroya alınmasıyla ilgili yasal sürecin başlamasından memnuniyet duyduklarını söyledi. Kapsam dışında kalan taşeron işçilerin kadro sorunun devam ettiğini belirten Atalay, "Çalışma hayatıyla ilgili taleplerimizin tamamına yakını halloldu. KİT'lerdeki taşeronlar ile kamuda kapsam dışında kalan taşeron işçilerin kadro beklentisi devam ediyor." dedi.

Şimdi değil de ne zaman? Staj mağdurları torba yasasına dahil edilsin Şimdi değil de ne zaman? Staj mağdurları torba yasasına dahil edilsin

İşçi, işsiz ve emeklilerin toplumun yaklaşık yüzde 60'nı oluşturduğuna dikkati çeken Atalay, "TÜRK-İŞ'in üye sayısı birçok partinin üye sayisında fazla ama kimse bize bir șey sormuyor. Bunun kabahati, işçiler olarak bizde. Biz sorunlarımızı çözmek için hep ağlayacak mıyız? Biz toplumun yüzde 60' yiz ama Mecliste üç tane ișçi yok. Bunun kabahatlisi de biziz. Biz, emeğimizden yana olmak durumundayız. Biz bunu yapamazsak ağlamaya devam ederiz.'' dedi.