Taşeron, KİT ve belediye şirket işçileri kadro sözü veren yetkililerin sözlerini tutmasını bekliyor. Ekonomik krizin etkisiyle yaşam koşulları zorlaşan işçiler kadroya alınarak eşit işe eşit maaş ve eşit hak istiyorlar.

Belediye şirket işçileri 17 Aralık'ta bir araya geliyor! Belediye şirket işçileri 17 Aralık'ta bir araya geliyor!

Kadro mağduriyeti yaşayan taşeron işçiler bu sorunun çözülmesi için X hesaplarında (Twitter'da) sık sık etkinlik düzenliyor. Cumhurbaşkanlığı ve CİMER başta olmak üzere ilgili makamlara dilekçe ve mektup gönderen işçiler kadro hakkı için mücadeleye devam ediyor.

KANUN TEKLİFİ MECLİSE SUNULDU

Taşeron, KİT ve belediye şirket işçilerinin kadro talebi uzun süredir gündemde. Bu işçiler, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve sosyal güvenceye kavuşmak için bakanlar ve milletvekillerinin açıklamalarını umutla bekliyor. CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, 696 sayılı KHK ile kamuda çalışan taşeron işçilerle ilgili hazırladığı kanun teklifini Meclis'e sundu. 

Kara'nın teklifine göre, KİT'ler, özel bütçeli kamu kuruluşları, kanunla kurulmuş birlik ve kooperatiflerde çalıştırılan taşeron işçilerin ve belediye şirketlerinde çalışan taşeron işçilerinin sürekli işçi kadrolarına geçirilmeleri öngörülüyor. Ayrıca, ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora mezunu olup memur işi yapan işçilerin de memur kadrosuna alınmaları talep ediliyor.

Kara, teklifinin gerekçesinde, taşeron işçiliğin kaldırılmadığını, sadece başka bir modele dönüştürüldüğünü belirtti. Belediyelerde üniversite mezunu olup memur işleri yapan yurttaşların da eşit işe eşit ücret ve eşit statü ilkesinden yararlanması gerektiğini vurguladı.

Taşeron, KİT ve belediye şirket işçileri sözler tutulsun istiyor!

Taşeron, KİT ve belediye şirket işçilerine kadro verilmesi konusunda Meclis'e sunulan kanun teklifi, kadro bekleyen yüz binlerce işçiyi heyecanlandırdı. Meclis'in açılmasına sayılı günler kala gelen bu haberle mutlu olan taşeron, KİT ve belediye şirket işçileri sosyal medya üzerinden yetkililere seslenerek bu teklifin dikkate alınmasını ve yıllardır devam eden bu sorunun çözülmesini istiyor. Taşeron, KİT ve belediye şirket işçileri yerel seçimler öncesinde hak ettikleri kadroya kavuşmayı umut ediyor.