EYT düzenlemesinin Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmesinin ardından aylar geçti. Ancak kapsama dahil edilmeyen staj ve çıraklık mağdurlarının emeklilik yolundaki mücadelesi devam ediyor.

Emeklilik sisteminde haksızlık olduğunu belirten staj ve çıraklık mağdurları çocuk yaşta başladıkları çalışma hayatında staj ve çıraklık sigortasının başlangıç sayılmasını isterken uğradıkları bu haksızlığın bir an önce son bulmasını talep ediyor.

Çalışma günlerini belgeli bir şekilde kanıtlayan staj ve çıraklık mağdurları dönemin değişmesiyle tüm haklarını bir anda kaybetti. Emeklilik şartlarını doldurmalarına rağmen sigortalarının başlangıç sayılmaması nedeniyle emekli olamayan staj ve çıraklık mağdurları bir an önce emeklilik hakkına kavuşmak isterken gözünü kulağını yetkililerden yapılacak açıklama çevirdi. 

Mevcut ekonomik şartlarda geçim sıkıntısı yaşayan staj ve çıraklık mağdurları sigortalarının emeklilikte bağlayıcı sayılmaması nedeniyle emekli olamıyor. Uzun yıllarca çalışan staj ve çıraklık mağdurları emeklilik haklarının resmen gasp edildiğini belirterek adalet istiyor. 

Meclis'e sunulan staj ve çıraklık başlangıç tarihinin sigorta başlangıcı sayılması talebine ilişkin yazılı soru önergelerinin kabul edilmesini bekleyen staj ve çıraklık mağdurları birçok mecrada yetkililere seslenerek olumlu bir cevap talep ediyor. 

''Staj mağduru bekliyor, tık yok!''

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt, yayınladığı videoda TBMM’de görev yapan vekillere eleştiride bulunarak “Muhalefet muhalefetliğini yapmıyor, iktidar millet için yapması gerekenleri yapmıyor” dedi.

Bakan Özhaseki'den korkutan İstanbul açıklaması: 600 bin konut... Bakan Özhaseki'den korkutan İstanbul açıklaması: 600 bin konut...

Milletvekili Enginyurt, paylaşımında “Milyonlar TBMM çalışacak diye bekliyor ama Meclis’te tık yok. Emekliye seyyanen zam yok, emeklilik bekleyene gasp edilen hakkının teslim edilmesi gerekiyor 3600 gün ve 5000 gün üzerinden prim ödeyip emekli olacaklardı, olamadılar. Staj ve çıraklık mağdurları bekliyor. Bunları milletvekili diye seçtiniz. Muhalefet olanı muhalefet etsin diye, iktidar olanı çalışsın diye seçtiniz ama maalesef sizi dinleyen, sesinizi duyan yok” ifadelerine yer verdi.