KKTC Bakanı Arıklı: Türkiye’nin Kıbrıs’ta askeri üs kurma vakti geldi KKTC Bakanı Arıklı: Türkiye’nin Kıbrıs’ta askeri üs kurma vakti geldi

Rus yapımı Telegram, son zamanlarda kötü niyetli kişilerce uyuşturucu ve silah ticareti için kullanılıyor.

Bu gruplar, açık ve genellikle herkesin katılabildiği ortamlarda uyuşturucu ve silahları "Metin Amca Online, Çiko" gibi kod adlarıyla pazarlıyor. Özellikle çocukların erişimine açık olması, telefon kullanımının genç yaşlara indiği düşünüldüğünde, ciddi güvenlik riskleri doğuruyor.

Adli Bilişim ve Siber Güvenlik Uzmanı Mustafa Sansar, bu grupların özellikle genç kullanıcıları kendi tuzaklarına çektiğini ve suç unsurları barındırdığını belirtiyor. Şifreli isimlerin kullanımı ise polis takibinden kaçmak için tasarlanmış. Sansar, "Yeşil çay geldi, Metin amca geldi" gibi kodlarla suç faaliyetlerini örtmeye çalıştıklarını ifade ediyor.

Ailelere yönelik uyarılar da yapılan metinde önemli bir yer tutuyor. Çocukların internet kullanımının yakından takip edilmesi ve düzenli kontrol edilmesi gerektiği vurgulanıyor. Bu şekilde çocukların suç unsurları içeren platformlara erişimlerinin önüne geçilebileceği belirtiliyor.

Kaynak: Haber Global