Yerli otomobil ne zaman satışa çıkacak? Fiyatı ne zaman açıklanacak? İlk yıl kaç adet üretilecek? İşte Togg'la ilgili merak edilen tüm detaylar...

Yerli otomobil Togg'un seri üretiminin yapılacağı Gemlik Kampüsü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen resmi törenle açıldı. İlk aracı banttan indiren Başkan Erdoğan, üretim bandından aldığı aracı konuşma yapacağı sahneye kadar getirdi. Kürsüye çıkarak bankalara bir çağrı da bulunan Erdoğan, "Tüm kamu ve özel sektör bankalarımızın yöneticilerine vatandaşımızın Togg'u rahat satın alabilmesi için ellerini taşın altına koyma çağrısında bulunuyorum." dedi. 

Togg Gemlik Kampüsü'nün açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “60 yıllık hayal gerçek oldu.” dedi.

İlk etapta 100 bin araç

Tesisin açılış töreninde konuşan Togg CEO'su Gürcan Karakaş, “Akıllı cihaz nasıl serüven olarak başladı. 2018 yılında karakalem çizimlerle başladık sonra 3 boyutlu prototipini oluşturduk. Mayıs 2021'de geliştirdiğimiz ürünlerimizi denemeye başladık. Temmuz'da deneme üretimine başladık. Ülkemizin ve dünyanın en iyileriyle çalışarak akıllı cihazımızı geliştirdik. İlk etapta 100 bin ikinci etapta 175 bin araç üretebilecek şekilde tesisimizi tasarladık.” dedi.

Üretim tarihi Mart 2023

27 Aralık 2019'da Gebze'de Bilişim Vadisi'nde gerçekleştirilen etkinlikte yerli otomobil ilk kez tanıtıldı.

Seri üretim için Gemlik'te 1 nokta 2 milyon kilometrekare alan üzerine dev bir fabrika kuruldu. İlk model C-SUV’un prototipleri robotlar aracılığıyla yapıldı.

Yaklaşık 5 ay sürecek güvenlik testlerinin ardından onay belgelerini alacak Togg için belirlenen üretim tarihi ise Mart 2023.

Hedef 2030’da 1 milyon adet üretmek

İlk etapta 17 ile 18 bin adet aracın satışa çıkarılması planlanıyor. Bu tarihte satışa çıkacak C-SUV’un ardından 2 yıl sonra sedan modeli satışa sunulacak. Bu modeli B-SUV ve C-MPV modelleri takip edecek.

Hedef 2030’a kadar 5 farklı gövde tipinde 1 milyon adet elektrikli otomobil üretmek.

Cumhurbaşkanı test etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Togg'un seri üretiminin yapılacağı Gemlik Kampüsü gezdikten sonra Togg aracını test etti.

Sosyal medya hesabından o anları paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yolun açık olsun, tekerine taş değmesin Togg” mesajını verdi.

Pençe Kilit'ten acı haber 1 askerimiz şehit oldu Pençe Kilit'ten acı haber 1 askerimiz şehit oldu

FİYAT NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Togg'un fiyatının piyasa şartlarına göre 5 babayiğitle birlikte karar verileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Mart ayı sonunda piyasaya çıkacak ürünün fiyatını bugünden vermek mümkün değil. Sanıyorum ön satışın başlayacağı şubat ayında Togg'un fiyatı da açıklanacaktır." dedi.

NE ZAMAN SATIŞA ÇIKACAK?

Bugün seri üretim bandından çıkan araçların test ve sertifikasyon süreçleri başlayacak. 2023'ün ilk çeyreğinin sonunda yollara çıkacak olan Togg, aracısız bir şekilde vatandaşlarla buluşacak. Ön satışlar ise şubat ayında verilecek.

KAÇ ŞARJ İSTASYONU OLACAK?

Togg şarj istasyonları için Trugo markasıyla Türkiye'nin 81 iline 1.000 adet şarj istasyonu kuracak. Bu kapsamda, Shell ile bir işbirliğine de giden Togg, 400 Shell istasyonunda 600'den fazla şarj cihazının kurulumunu yapacak.Yüksek hızlı şarj cihazlarıyla bir bataryanın doluluk oranı ortalama 25 dakika içinde yüzde 20'den yüzde 80'e ulaşabilecek.

TOGG NASIL SATILACAK?

Togg'un satış stratejisini ve kullanıcıyla temas yöntemini ilk kez açıklayan Togg CEO'su M. Gürcan Karakaş, "Küresel rekabette kullanıcıya daha yakın olanlar daha başarılı oluyor. Akıllı cihazlarımızı kullanıcılarımızla doğrudan buluşturacak, satışları doğrudan kendimiz organize edeceğiz. Kullanıcıyı merkeze alan, dijital ve fiziksel deneyimi harmanlayan hibrit bir yapıda hizmet vereceğiz. Amacımız kullanıcılara daha hızlı, daha etkin, daha verimli bir deneyim yaşatmak ve uçtan uca çevrimiçi bir deneyim ile Togg kullanıcısı olmalarına da imkan vermek. Bugün klasik üreticiler dahi yeni nesil elektrikli araçlarını bayi ağı üzerinden satmıyor. Kasım ayında İstanbul'da Zorlu Center'da ilk temas noktamızı açıyoruz. 2023 yılında bu sayı 19'a ulaşacak. Satış sonrası temas noktalarımız ise sabit ve mobil servis noktaları dahil olmak üzere ön sipariş başlayana kadar 7 bölgede 20 noktada hazır olacak." dedi.

Cihazın üzerinde 10'a yakın çip var

Gürcan Karakaş, Togg'da kullanılacak çiplere ilişkin ise “Cihazın üzerindeki 10'a yakın çipi Vestel ile beraber geliştiriyoruz, sanayileştiriyoruz. Onlarla beraber değiştirerek dolayısıyla pazarda daha kolay bulunabilecek, daha fazla kullanılan ve tüketici elektroniğe daha yatkın ürünleri kullanarak çözüyoruz.” dedi.