Trendyol Go kuryeleri düşük zamma karşı İstanbul’da kontak kapattı. İşçiler Trenyol Go Genel Merkezi önünde eylemlerine devam ediyor.

İstanbul’da Alibeyköy, Pendik, Kozyatağı gibi farklı ofislerin önünde bir araya gelen Trendyol Go kuryeleri haklarını almak için kontak kapattı.

Konuyla ilgili konuşan Trendyol Go kuryesi, "Para kazanamıyoruz. Sistemle oynuyorlar. Zam yapmış gibi gösterdiler ama aslında yapmadılar" dedi.

Gün içinde farklı şubelerde bir araya gelen kuryeler hep birlikte Maslak’ta bulunan Trendyol genel merkezi binası önüne geçti. Genel merkez önünde konuşan bir Trendyol Go kuryesi, "1 Ocak'ta yapılacağı söylenen zam yapılmadı. Bizi 15 gün beklettiler. 2.5 yılda yüzde 400 büyüdük ama size zam yok dediler" ifadelerini kullandı.

İşçilerin görüşme talepleri 'yetkili kişi yok' denilerek reddedildi.

İşçi Hareketi Koordinasyonu temsilcilerinden Doğan Can Aras, "Bugün bu ekonomik krizin içerisinde sizler o motorlarda o paketleri taşıyarak geçinmeye çalışırken buna el koyan bir patron sınıfı var. Buradalar. Bu ofiste tek tıkla o parayı kazanırken zannetmesinler ki o paketleri robotlar götürüyor, o paketleri götüren canlar var. Biz sabahları uyandığımızda o motorlarla canını kaybeden arkadaşlarımızı gördüğümüzde üzülüyoruz. Bu koşullar altında çalışıyoruz. İyi ki burada örgütlenmişiz, buraya kadar gelmişiz. Elinize sağlık, yolunuz açık olsun" dedi.

Genel merkez önünden ayrılmayan işçiler tüm kuryelere ve basın mensuplarına yanlarında olma çağrısı yaptı.

TrendyolGO kuryeleri, 18 maddelik taleplerini açıkladı. 

1- Kazandıran saatler 23 saate çıkarıldı. Eskisi gibi 18 saate düşürülecek.

Denizli staj ve çıraklık mağdurlarından İYİ Parti'ye ziyaret Denizli staj ve çıraklık mağdurlarından İYİ Parti'ye ziyaret

2- 30 pakette en az 1300 TL kazanacak şekilde bonuslar düzenlenecek.

3-AVM ve sitelere girişte ekstra ücret ödenecek.

4- İşe alımlar 6 ayda bir yapılacak. 

5- Uygulama üzerinden gideceğimiz adres gösterilecek. 

6- Kar tatilinde çalışılmayan günlerde ücret ödenecek.

7-İş bırakma eylemine katılan hiçbir kurye işten atılmayacak.