Muğla'da düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, ulusal ve uluslararası yat yarışları, kano ve kürek şampiyonaları, yelken yarışları, Ölüdeniz hava oyunlarıyla spor turizminin yanı sıra 23 ayrı alanda süren kazı çalışmasıyla çok sayıda antik kent, yabancı ziyaretçileri ağırladı.

Muğla'yı ziyaret eden turistlerin girişlerini 9 gümrük kapısı ve 2 havaalanından takip ettiklerini belirten Akbıyık, bölgede turizm sezonunun sürdüğünü, kentin sadece deniz, kum ve güneş üçgeninden ibaret olmadığını vurguladı.

Son yıllarda kentte turizmin daha çok geliştiğini, bu anlamda kültürün yanı sıra spor turizmine ağırlık verildiğini anlatan Akbıyık, "Muğla, ilçeleriyle birlikte turizm sektörünün çok ileride olduğu bir il. Her yönüyle turizmin daha iyi olması için çalışıyoruz. Bugüne kadar bölgemize gelen yabancı turist sayısı 2 milyon 977 bin 427. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 yükseliş var ve yıl sonuna kadar 3 milyonu geçeceğimizi ümit ediyorum." dedi.

Ölümlü Dünya 2'de neler oluyor? Seyirciyi tatmin etti mi? Ölümlü Dünya 2'de neler oluyor? Seyirciyi tatmin etti mi?

Vali Akbıyık, kente en fazla İngiltere, Almanya, Rusya, Hollanda ve Polonya'dan ziyaretçi geldiğini kaydetti.

Bölgeye halen hava yolu ve deniz gümrük kapılarından turist girişlerinin sürdüğünü vurgulayan Akbıyık, yıl sonu itibarıyla, geçen sene Muğla'ya gelen turist sayısını geçeceklerini dile getirdi.