Dünya Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşı korku içinde izlerken Çin-Tayvan ihtilafında gerilim artmış durumda.

Aylardır Ukrayna'nın işgalini konuşuyoruz. Rusya'nın geri adım atmaması yürekleri ağza getirmiş durumda. Ukrayna'dan sonra bir savaş ihrimali daha bulunuyor. 

Şeytan Ayetleri yazarı Salman Rüşdi'ye saldırı! Şeytan Ayetleri yazarı Salman Rüşdi'ye saldırı!

Çin ve Tayvan arasındaki gerilim gitgide kızışıyor.  ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin olası ziyareti ile ilgili Tayvan'dan yeni bir açıklama geldi.

CNN International'da yer alan habere göre, Üst düzey bir Tayvanlı hükümet yetkilisi ve bir ABD yetkilisine göre, Pelosi'nin Asya gezisinin bir parçası olarak Tayvan'ı ziyaret etmesi bekleniyor.

Asya turunun ilk resmi durağı için Pazartesi günü Singapur'a gelen Pelosi'nin olası Tayvan ziyareti bölgedeki gerilimin zirve yapmasına neden oldu.

SAVAŞ JETLERİ HAVALANDI!

Tayvan olası Çin işgaline karşı hazırlıklarını sürdürürken Çin'den yine gözdağı gibi bir hamle geldi. Pekin yönetimi çıkan haberler sonrası savaş uçaklarına havalanın emri verdi. 

Financial Times'ta yer alan habere göre, bölgedeki gelişmeler hakkında bilgi veren Tayvanlı bir yetkili, Salı sabahı çok sayıda Çin savaş uçağının Tayvan Boğazı'nda uçuş yaptığını duyurdu.

Çin ordusunun bölgedeki birliklerini yüksek alarm durumuna geçirdiği de gelen bilgiler arasında.

Dış basında geniş yer bulan bu gelişme ile ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi.

ÇİN'DEN ABD'YE SERT UYARI

Kaynaklar, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin bu akşamı 14:20 GMT (TSİ 17:20) Taipei'ye varacağını söyledi.

Pelosi'yi taşıyan uçağın rotası anlık olarak o binlerce kişi tarafından takip edilirken savaş jetleri ile gözdağı veren Çin'den çok sert bir açıklama geldi. Pekin, olası ziyaretin gerçekleşmesi halinde ABD'nin 'bedelini ödeyeceğini' duyurdu. 

Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Hua Chunying yaptığı açıklamada, ziyaretin gerçekleşmesi durumunda Pekin'in tepkisini şu sözler ile ifade etti;

'ABD tarafı, Çin'in egemen güvenlik çıkarlarını baltalamanın sorumluluğunu üstlenecek ve bedelini ödeyecek.'

KREMLİN DE ABD'Yİ SUÇLADI

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, olası Tayvan ziyareti kışkırtıcı niteliktedir" dedi. 

KAYNAK: HABERTÜRK