Kamu kurum ve kuruluşlarında Yardımcı Hizmetler Sınıfı'nda (YHS) çalışan personeller, kendilerini kamunun göz ardı ettiği bir grup olarak görüyor ve bir kereliğine statü değişikliği hakkı verilmesini istiyor.

YHS personelleri, çok zor koşullarda, işyerinde mobbinge uğrayarak, görev tanımı yapılmadan çalıştırılıyor. Eğitim durumlarına uygun olmayan işleri yapmak zorunda kalan yardımcı hizmetler sınıfı personelleri, eğitim seviyelerine göre statü değişikliği imkanı sağlanmasını talep ediyor.

YARDIMCI HİZMETLER SINIFI YEKİLİLERE SESLENİYOR

Yardımcı Hizmetler Sınıfı (YHS) personelleri, çalışma hayatlarında karşılaştıkları sorunlara çözüm bulunmasını istiyor. Bu sorunların başında, Görevde Yükselme Sınavı'nın (GYS) düzenli olarak açılmaması, açıldığında ise mülakat ve derece kademe engelleriyle karşılaşılması geliyor. Bu durum, YHS personellerinin kariyerlerinde ilerleme fırsatlarını kısıtlıyor.

YHS personelleri, ayrıca taşeron ve sözleşmeli personele kadro verilmesine rağmen kendilerinin göz ardı edilmesinden de şikayetçi. Bu da YHS personellerinin çalışma motivasyonunu düşürüyor. YHS personelleri, Kabine'nin toplanmasıyla birlikte seslerini duyurmak için eylemlerini sürdürüyor.

Yardımcı hizmetler sınıfı personlleri taleplerini açıkladı!

Yardımcı Hizmetler Sınıfı Platformu altında bir araya gelen Yardımcı Hizmetler personeli, Genel İdari ve Teknik Hizmetler Sınıflarına Geçiş hakkı taleplerini aşağıdaki gerekçelerle açıklamaktadır:

Tanımsız Görevlendirmenin Sorunları: Yardımcı Hizmetler Sınıfı'nda tanımsız görevlendirmelerin bir dizi mağduriyeti beraberinde getirdiği düşünülmektedir. Bu belirsizlik, personelin görev ve sorumluluklarını anlamakta güçlük çekmelerine ve istikrarsızlık yaşamalarına neden olmaktadır.

Yeni yılda ehliyet affı müjdesi gelecek mi? Yeni yılda ehliyet affı müjdesi gelecek mi?

Eğitim Durumuna Uyumsuzluk: Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin eğitim düzeyi ile görevleri arasındaki uyumsuzluk, kurumlarında olumsuz bir imaj yaratmaktadır. Bu nedenle, eğitim durumuna göre sınıf değişikliği yapılması gerektiği düşünülmektedir.

Kadro Sorunları: 58 yıllık Yardımcı Hizmetler Sınıfı kadrosunun artık güncellenmesi gerektiğine inanılmaktadır. Mevcut kadro yapısı, personeli atıl bir durumda bırakmakta ve kariyer, özlük, mali durumlarını olumsuz etkilemektedir.

657 Sayılı Devlet Memuru Kanunu Uyumsuzluğu: Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin kariyer ve özlük hakları, 657 Sayılı Devlet Memuru Kanunu'na uyumsuz görünmektedir. Bu nedenle, sınıf değişikliği yapılması gerektiği savunulmaktadır.

Görevde Yükselme Sınavları Sorunu: Görevde Yükselme Sınavlarının belirsizlik içinde yapılması, açılan kadro sayısının yetersizliği, kadro derece sorunları ve mülakat engelleri gibi faktörler, gelecekte iş hayatında ciddi sorunlara yol açabilir. Bu konuda çözüm beklenmektedir.