Kadın soyadı tartışmasında gelişme: 9. Yargı Paketi’nden çıkarılabilir Kadın soyadı tartışmasında gelişme: 9. Yargı Paketi’nden çıkarılabilir

Duruşmaya SEGBİS ile katılan tutuklu sanıklar Halil Şahin, Resul Demir, İbrahim Halil Alçay ve Hacı Ali Durmaz'ın son sözleri dinlendi. Sanık Erman Ekici'nin avukatı, önceki duruşmada olduğu gibi yine mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı. Mahkeme heyeti, mazereti reddederek duruşmaya devam etti.

Duruşmada ifade veren tanıklar, Barış Mitingi için Ankara'ya geldikleri sırada yolda hiçbir güvenlik önlemiyle karşılaşmadıklarını ve Ankara'ya girdiklerinde de polis aramasına tabi tutulmadıklarını belirttiler. Bu bağlamda, dönemin emniyet güçlerinin ihmallerinin araştırılmasını talep ettiler. Mahkeme salonunda duruşmayı izleyenler, sanık avukatlarının beraat taleplerine tepki gösterdi.

Ardından, sanıkların dinlenmesine geçildi ve mahkeme heyeti, sanıklardan son savunmalarını yapmalarını istedi.

"AHMET DAVUTOĞLU'NUN GELİP GERÇEKLERİ MAHKEMEDE ANLATMASI GEREKİYOR"

Duruşmaya SEGBİS ile bağlanan tutuklu sanık Resul Demir, olayın gerçekleştiği dönemde Başbakan olan Ahmet Davutoğlu'nun da mahkemeye gelmesi gerektiğini belirtti. Demir'in savunması şu şekilde:

"Olaydan sonra kaçtığım yalandır. Olaydan sonra polisleri evimin önünde gördüm. Kaçmadım, gidip konuştum. Bilgime başvuruldu. Sonra gözaltına alındım. Benim IŞİD’le ilgim yok. Patlamayla ilgim yok. Beraatimi talep ediyorum. Ahmet Davutoğlu yüzsüzlüğünden kurtulmak için gelip gerçekleri mahkemede anlatması gerekiyor. Benim beraatimi verin.''

"OLAYA ARAÇ TEMİN ETTİĞİM SÖYLENİYOR, İLGİM YOK"

Duruşmaya SEGBİS ile bağlanan tutuklu sanık Hakan Şahin de ''Olayla ilgim yoktur. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi talep ediyorum'' dedi.  Alçay, savunmasında şunları kaydetti:

''Benim saldırıyı 6 ay önceden bildiğim söyleniyor. Bu yalandır. Mahkemede 3 heyet değişti. Patlamayla ilgili bana kimse 1 soru bile sormadı. Mahkeme nasıl soru sormaz? Ben Sincan’da tutuklu olduğum sürede beni canlı bomba suçlusu olarak aradılar. Olaya araç temin ettiğim söyleniyor. Benim bununla ilgim yoktur. Beni Ebu Huzeyfe olarak itham ediyorsunuz. Ben bu değilim. Örgüt bile bunu başka biri olduğunu söyledi.''

TUTUKLU SANIK DURMAZ SAVUNMA YAPMADI

Tutuklu sanık Hacı Ali Durmaz ise savunmasında "İsrail'in Filistin'e Saldırısı" ve "Sinan Ateş davası" üzerine konuşmaya başlaması üzerine salondakiler "konuyu saptırma" diyerek tepki gösterdi. Durmaz ve salondakiler arasında sözlü tartışma yaşandı. Mahkeme Başkanı, Durmaz'a "Konunun dışına çıkma" uyarısında bulundu. Durmaz, "O zaman savunma yapmayacağım" dedi.

ERMAN EKİCİ 101 KEZ MÜEBBET HAPİS CEZASI ALDI

Duruşmada, tutuklu bulunan 10 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Erman Ekici, 101 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Kararın açıklanmasının ardından, sanıkların "insanlığa karşı suç işlemekten" beraat etmeleri, hayatını kaybedenlerin yakınları tarafından protesto edildi.

Kaynak: Gerçek Gündem, ANKA