Sanatçı Can Gürzap son yolculuğuna uğurlandı Sanatçı Can Gürzap son yolculuğuna uğurlandı

Sözlüğün tanıtımı için Bakü'de bulunan AYÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada sözlüğü ilk olarak dijital yayımladıklarını ve 33 milyonu aşkın tıklamaya eriştiklerini belirterek "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, dijital ortamın yanı sıra aynı zamanda basılmasını da istedi. Bu, önemli vizyondu. Bunu basıldıktan sonra biz de anladık. Cumhurbaşkanı'mız, kitabı Türk dünyasının tüm kütüphane ve üniversitelerine ulaştırmamızı istedi." dedi.

Aynı zamanda 15 ciltlik "Türk Dünyası Eserler Sözlüğü"nü hazırladıklarını ve yakında yayımlayacaklarını ifade eden Şimşek, "Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü, başlangıcından günümüze kadar, 1985 yılına kadar doğan edebi şahsiyetlerin hayatını ve çalışmalarını içeren bilgiye sahiptir." diye konuştu.

Şimşek, Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tabiriyle "Türk dünyasının parlayan yıldızı" olduğuna dikkati çekerek "40 Türk devlet ve akraba topluluğundan 16 bin öğrenciyi barındırıyoruz yani doğal bir Türkoloji laboratuvarıdır. Bu sebeple dedik ki böyle büyük bir çalışma Ahmet Yesevi Üniversitesi'ne yakışır." ifadelerini kullandı.