EYT'den yararlanamayan 9 Eylül 1999 sonrası sigorta girişi olan çalışanlar emeklilik düzenlemesine ilişkin son dakika gelişmeleri yakından takip ediyor. AK Parti'nin, seçim beyannamesi kamuoyuyla paylaşıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde, Ankara Spor Salonu'nda yaptığı açıklamada yeni emeklilik reformu için bir müjde vermişti. Emeklilik yaşı kadınlarda anne olma ve çocuk sayısına göre aşağı çekilecek. Ev hanımlarının da isteğe bağlı sigorta primlerinin 3'te 1'ini devlet ödeyecekti. Yapılacak emeklilik düzenlemesi ile kadınlar daha az ödeyerek daha erken emekli olabilecekler.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan'dan 2000 Sonrası SGK'lılara Destek

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, birkaç günlük farkla EYT düzenlemesinden yararlanamayan vatandaşlara destek gösterdi. Erbakan, ''EYT düzenlemesi yapılırken; 8 ve 9 Eylül sınırlamasının da ortadan kaldırılarak adaletli bir emeklilik sistemi getirilmelidir.'' dedi.

Peki, 2000 sonrası için emeklilik düzenlemesi olacak mı?

Sabah’ın haberine göre, Yeni reform çalışması EYT kapsamına girmeyen ve 8 Eylül 1999 sonrasında sigortalı olanlar açısından da avantajlar içeriyor. Burada daha erken sigortalı olan ve konulan 7.000 gün prim şartını tamamlayanlar açısından bir kademeli emeklilik sistemi üzerinde çalışılıyor. Ancak burada sistemin ne şekilde olacağı çalışma bittiğinde ortaya çıkacak. Fakat EYT dışında kalanlar için bir avantaj getirilmesi söz konusu olacak.

Yeni reform çalışması EYT kapsamına girmeyen ve 8 Eylül 1999 sonrasında sigortalı olanlar açısından da avantajlar içeriyor. Burada daha erken sigortalı olan ve konulan 7.000 gün prim şartını tamamlayanlar açısından bir kademeli emeklilik sistemi üzerinde çalışılıyor. Ancak burada sistemin ne şekilde olacağı çalışma bittiğinde ortaya çıkacak.

EYT dışında kalanlar için de bir avantaj getirilmesi söz konusu olacak. İlk defa çalışmaya Eylül 1999-30 Nisan 2008 arasında başlayan SSK'lılar 25 yıl sigortalılık 4500 prim günü doldurduğunda kadın 58 erkek de 60 yaşında emekli olabilecek. Mayıs 2008'den sonra sigortalı olanların primini 1 Ocak 2036'ya kadar 5400 güne tamamlaması koşuluyla 63 yaşında emekli aylığına hak kazanacak.

Emeklilikte Adalet Derneği mücadeleye devam ediyor! Emeklilikte Adalet Derneği mücadeleye devam ediyor!