EYT'nin Meclis Genel Kurulu'nda yasalaşmasıyla birlikte 3600 prim günü olanların kısmı emeklilik kapsamına girip girmediği sorgulanmaya başladı. 

KISMİ EMEKLİLİK NEDİR?

1999 yılındaki düzenleme öncesi 3600 prim günü ve 15 yıl sigortalılık süresiyle kadınlar 50 yaş ve üstü, erkekler 55 yaş ve üzerinde kısmi emekli olabiliyordu.

BAĞKUR TESCİL AFFI ÇIKACAK MI?

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen teklife göre vatandaşların vergi dairelerine hangi türden olursa olsun tüm borçları yeniden yapılandırma kapsamına alınıyor. Tüm vergi cezaları, trafik, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçiş cezaları ve daha önce hiç yapılandırma düzenlemesinde yer almayan adli para cezaları, idari para cezaları, öğrenim kredisi borçları ve destekleme primi borçları da kapsama dahil olacak.

3600 PRİM GÜNÜ OLANLAR  TORBA YASASINDAN FAYDALANABİLECEK Mİ?

Yeni EYT düzenlemesinde 3600 prim günü ise kapsam dışı kaldı. Şu an yürürlükte olan mevzuaata göre kısmi emeklilik için kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaş şartı var. Şartlar eğer 1999 öncesine dönseydi o zaman 3600 prim gününü dolduran vatandaşlar da 50-55 yaş şartını sağladıklarında emekli olabilecekti. ,

Kartal Belediye Başkanı Yüksel, Beden Eğitimi Öğretmenleriyle bir araya geldi Kartal Belediye Başkanı Yüksel, Beden Eğitimi Öğretmenleriyle bir araya geldi

EYT düzenlemesinden yararlanamayan vatandaşlar torba yasasına dahil olmak istedikklerini belirtti. Konuya ilişkin yeni bir açıklama yapılmadı.