Bakan Işıkhan: "Sendikal örgütlenmenin önündeki bütün engelleri kaldırdık" Bakan Işıkhan: "Sendikal örgütlenmenin önündeki bütün engelleri kaldırdık"

Belediye şirketlerine bağlı olarak istihdam ettirilen taşeron zabıtalar 2024 yılında kadroya geçmek istiyor. 657 sayılı devlet memurları kanununa göre kadro hakları bulunan taşeron zabıtalar, bakanlık tarafından verilen sözlerin ertelenmesi büyük tepkilere sebep oldu. 

Çalıştıkları kurumlarda büyük haksızlıklara sebep olan işçiler 657 Kadro ve özlük hakları konusunda revize yapılması için çağrıda bulundu.

TAŞERON İŞÇİLERİN ÖZLÜK HAKLARI

1- Çalışma hakkına ve eşitlik ilkesine aykırı bir şekilde çalışıyorlar

2-Kadroları yok

3- Mesleki güvenceleri yok

4-Yıllık izinlerinden yararlanamıyorlar

5- Tayin hakkları yok

6-Eşit işe eşit ücret verilmiyor

VEDAT IŞIKHAN TAŞERONA KADRO İÇİN NE DEMİŞTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, taşerona kadro getirilmesi hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulunmuştu. Kendisine yöneltilen bir soruyu cevaplayan Bakan Işıkhan, taşerona kadro çalışmaları için Meclis'in yeni yasama yılını işaret ederken yeni soru önergesine verilen cevapta çalışmaların devam ettiğini söyemişti. Taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi için çalışmalar başlatılacağını söyleyen Işıkhan şunları kaydetti:

Anasayfa - Prof. Dr. Vedat Işıkhan

"2023-2024 yıllarını kapsayan "Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Anlaşma Protokolü"nde yer alan "696 Sayılı KHK Kapsamı Dışında Bırakılan Kamu Taşeron İşçilerinin Daimi Kadroya Geçirilmesi" maddesi uyarınca 696 sayılı KHK kapsamı dışında bırakılan alt işveren işçilerinin (taşeron) KAmu Kurum ve Kuruluşlarında istihdam edilmesi ile ilgili çalışmalara devam edilmektedir"dedi.