Ortaca ilçesi İztuzu Plajı'ndaki Deniz Kaplumbağası Araştırma Kurtarma Rehabilitasyon Merkezi'nde (DEKAMER) caretta caretta türü deniz kaplumbağaları üzerinde araştırmalar sürüyor.

Bölgede yaralı bulunan kaplumbağalar, merkezde tedavi edilip, tekrar denize bırakılıyor. 2019 yılında yaralı olarak bulunan caretta caretta türü deniz kaplumbağasına da 'Tuba' adı verildi.

DEKAMER'de tedavi edilen 25 ile 30 yaşlarında olduğu tahmin edilen dişi, 'iribaş' cinsi deniz kaplumbağası, üzerine uydu takip cihazı takılarak, 28 Ağustos 2019'da İztuzu Plajı'ndan tekrar denize bırakıldı.

Bakan Yerlikaya duyurdu: Narkoçelik-17 operasyonlarında 6 uyuşturucu madde imalatçısı yakalandı Bakan Yerlikaya duyurdu: Narkoçelik-17 operasyonlarında 6 uyuşturucu madde imalatçısı yakalandı

"Tuba"dan 3 aydır sinyal alınamıyor

Bu süreçte 'Tuba', 24 bin 912 kilometre yol katederek, İyon Denizi açıklarına ulaştı. Rotasını gösteren harita 8 milyon kişi tarafından görüntülenip, izlenen 'Tuba'dan, takip cihazının pili bittiği için 3 aydır sinyal alınamıyor.

"DALYAN'A DÖNÜP, YUVA YAPMASINI BEKLİYORUZ" 

DEKAMER Müdürü Yakup Kaska, "2019 yılında tedavisini tamamladığımız ve 'Tuba' ismini verdiğimiz deniz kaplumbağamızı uydu takip cihazı takarak denize geri bırakmıştık. 'Tuba', Türkiye'den Adriyatik'e kadar izlenen ilk deniz kaplumbağası oldu ve 3 ay önce takip cihazının pili bittiği için sinyali kesildi. Sinyalini en son aldığımız nokta olan Malta kıyılarından Türkiye'ye yöneleceğini tahmin ediyoruz ve tekrar Dalyan'a dönüp, yuva yapmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Editör: Yudum Özel